Вие имате прво да ја знаете вистината

Денес нов рекорд во Германија, и старата и новата влада размислуваат за нови остри мерки

Стапката на инфекција со коронавирус во Германија се искачи на највисоко ниво од почетокот на пандемијата, според податоците објавени од германските здравствени власти во понеделникот.

Растечкиот бран на коронавирус доаѓа во време кога трите партии кои преговараат за формирање нова влада во земјата планираат да ги прошират мерките за справување со пандемијата.

Стапката на инциденца на седум дена – бројот на луѓе на 100.000 луѓе кои биле заразени со Ковид-19 во изминатата недела – се искачи на 303 во понеделникот од 289 претходниот ден, според податоците на Институтот Роберт Кох.

Во последните 24 часа, бројот на нови случаи на ковид во Германија се зголеми за 23.607, додека бројот на починати се зголеми за 43 на вкупно 97.715.

Трите партии се во разговори за формирање на коалициски план за заострување на предложените мерки за справување со новиот бран инфекции, рече лидерот на Зелените Роберт Хабек, додавајќи дека планот ќе биде претставен пред парламентот на земјата во четврток.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!