Вие имате прво да ја знаете вистината

Денеска уапсен еден од најблиските соработници на Доналд Трамп: се предаде сам пред истражните органи!

Стив Бенон тоа го направи откако на повеќе пати пркосеше на судските покани од страна на одборот на Претставничкиот дом, што го истражува јануарскиот бунт во американскиот Капитол.

Бенон беше приведен денеска (понеделник) наутро и се очекува да се појави пред судот подоцна.

Федералниот суд во Вашингтон, во петокот го обвини Банон по две точки од обвинението за непочитување на Конгресот.

Јавниот обвинител Мерик Гарланд кажа во неговата изјавата дека обвинението врз Банон ја одразува посветеноста на Министерството за правда за да му покаже на американскиот народ со збор и дело дека одделот се придржува до владеењето на правото, ги следи фактите и законот и ја следи и почитува еднаквата правда.

Бенон треба да се појави пред судија во Вашингтон подоцна. Камерите го фатија Банон како пристигнува во канцеларијата на ФБИ во Вашингтон во понеделник наутро.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!