Вие имате прво да ја знаете вистината

Како да ја победите есенската депресија? Еве неколку совети на оваа тема

Помалку сончеви денови, облачно време и намаленото конзумирање на витамини може да предизвикаат сезонска депресија.

Во есен, а почесто во зима, со студ и снег доаѓа сезонско сивило. Како што кажува невропсихијатарот Слободан Ного, сезонската депресија е нестабилна психо-емоционална состојба, која не е сериозна болест, но сепак бара навремена интервенција.

Лесно е да се препознаат симптомите на оваа состојба. Еве некои од нив: апатично расположение, замор кој постепено станува хроничен, чувство на досада, проблеми со спиењето, чувствителност, силни главоболки, недостаток на здрав апетит, грчеви во мускулите и необјаснети болки низ телото, нарушувања на желудникот, како и остри напади на гнев, – кажува др. Слободан.

Појавата на овие симптоми, додава докторот, ви овозможува да направите мал тест за депресија. Така, присуството на најмалку две или три од овие состојби укажува на сериозно ментално растројство, со кое, за жал, нема да можете сами да се справите.

Есенската депресија, чии симптоми се прилично забележливи, може да се надмине со конзумирање на витамини и префрлување на здрава исхрана. Фокусирајте се на храна која содржи витамини од групата Б. Исто така, одете на кратко патување. Посетете ги оние места кои долго време сонувавте да ги посетите или каде претходно сте се чувствувавте удобно – советува докторот.

Психијатрите препорачуваат да не се затворате во себе, туку, напротив, да бидете отворени за комуникација. Прошетката со пријателите и семејството дефинитивно ќе ве расположи, а сите знаци на досада ќе се повлечат во втор план.

За оние кои почнуваат да размислуваат како да се справат со досадата со почетокот на студеното време, др. Ного дава неколку корисни препораки.

Опкружете се со светли предмети и детали од гардеробата. Ништо не развеселува како светла марама или црвени потпетици. Ова е особено точно кога се размислува за депресија кај жените во есен.

Доколку сте целосно навлезени во секојдневната работа, задолжително најдете време да се опуштите и да ја промените околината. Доброто расположение лесно може да ја прекине досадната дневна рутината, па дозволете светлите настани да влезат во вашиот живот!

Не го трошете слободното време. Поминете многу време на отворено, одете во теретана, пријавете се на базен, талкајте по пријатни улици на вашиот град.

Променете ја вашата околина. На пример, преместете го вашиот стан или имате во план големо реновирање. Во исто време, главната работа е да вклучите максимална имагинација и да создадете свој свет.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!