Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова е крајот, солзи во очите на легендата на Мото ГП, Валентино Роси! Уживај во пензионирањето „Докторе“

Италијанскиот легендарен мотоциклист, Валентино Роси официјално ја возеше последната трка во својата кариерата, во Валенсија.

Кога ќе помислите на Moto GP, без разлика дали сте љубител на овој спорт или не, првиот човек што ќе ви падне на ум мора да биде Валентино Роси, човекот кој ја промени историјата на овој спорт. Човек чие име е синоним за овој спорт.

Колку пати сте ја виделе само налепницата „Doctor 46“ на автомобили или мотор низ улиците на вашиот град? Тој беше насекаде,тој беше сè што има врска со брзината – тоа е Роси.

Девет светски титули, седум во кралската класа, 115 победи, 235 подиуми, Априлија, Хонда, Јамаха и Дукати. Денеска сите му се поклонуваат нему, а колку дупки ќе останат во овој спорт, кога на почетокот на следната сезона нема да го видиме на овој легендарен моторџија на мотор од 1000 кубика.

Веројатно трибините се уште ќе бидат позеленети во негов знак, и покрај тоа што тој нема да вози, и веројатно уште некое време ќе остане човекот со најголема армија на навивачи во овој спорт, додека неговото срце не најде пристојна замена, но никој нема да може да ги наполни трибините како него целосно.

Последната трка во кариерата ја заврши 10. Ја започна со солзи во очите и се одеше во негов знак. Тој беше придружуван од многу негови пријатели, заедно со незаменливите членови на семејството, а помеѓу другите на трибините беше и неговиот многу добар пријател Луис Назарио.

Ако е воопшто важно, победи Франческо Бањаја и честитки за него, беше одличен. На крајот на краиштата, тој ја носел кацигата на Валентино Роси како мал, неговиот идол, и му се заблагодари за се што му дал.

И на крајот на трката, сите возачи беа околу него, сакаа да му покажат каква големина навистина е. Уживајте во пензионирањето, Вале. Ќе ми недостасуваш на патеките.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!