Вие имате прво да ја знаете вистината

Брижит Макрон шокирана од негативните коментари упатени кон неа: Ние не сме типичен пар поради разликата од 24 години со Емануел, ама овие коментари не ги разбирам!

Брижит Макрон (68) во интервју за Ле Монд откри дека одамна била свесна дека нејзиниот брак не е типичен, но дека не можела ни да сонува дека луѓето ќе упатат толку непријателски коментари кон неа.

Таа изјавила и дека ја воделе во споредбите со Марија Антоанета, во смисла дека живее луксузен живот и не е во контакт со обични смртници.

Причината за интервјуто беше дека нејзиниот 43-годишен маж односно претседателот Макрон се подготвува за нова претседателска кампања следната година, надевајќи се дека францускиот народ повторно ќе го избере.

Неговата сопруга, која пораснала во буржоаско семејство и посетувала приватно католичко училиште во Амиен, на северот на Франција, многумина ја гледаат како предност во обидот да ги придобијат десничарските гласачи.

Луѓето ме класифицираат како десничар само поради моето потекло и образование. Но, никој не знае која е вистинската вистина, изјави Брижит Макрон, откривајќи дека со школувањето ја научило да прифаќа ограничувања, но и дека немала многу слобода.

Емануел ја запознал својата идна сопруга кога таа станала учителка во приватно училиште во Амиен, каде што тој бил нејзин ученик.

Поради љубовта кон Емануел, таа го оставила својот прв сопруг, со кој имала три деца, за да се омажи за Макрон во 2007 година.

Брижит открива и дека не ни сонувала дека нејзиниот сопруг ќе стане политичар ниту пак ни претседател на државата. Покрај тоа, таа била убедена дека тој ќе биде писател или пијанист. 

Бев убедена дека Емануел ќе направи нешто на полето на културата и се подготвив за таков живот – изјави таа.

Наместо тоа, тој прво стана министер за финансии во владата на Франсоа Оланд, а потоа во 2017 година стана и претседател на Франција.

Французите секако повеќе би биле сочувствителни кон помлада прва дама. Свесен сум дека не сме типична двојка, помеѓу нас има разлика од 24 години и разбирам дека тоа може да ги изненади луѓето и да не не разбираат. Но, од друга страна, не можам да разберам толкава агресивност, изјави Брижит и потоа се осврна на споредбата со Марија Антоанета:

Навистина не знам што доведе до такви споредби во моето однесување – кажа за крај.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!