Вие имате прво да ја знаете вистината

Меркел и Лукашенко ќе разговараат за мигрантската криза на белоруско-полската граница

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, и германската канцеларка во заминување Ангела Меркел, во телефонски разговор се договориле Минск и Европската Унија да разговараат за мигрантската криза на белоруско-полската граница, соопшти Белорусија.

Илјадници мигранти, претежно од Блискиот Исток, кампуваат на границата, како што уверува Западот – се одмаздуваат за санкциите воведени на режимот на Лукашенко по бруталното задушување на протестите против неговото владеење.

Лукашенко и неговиот главен сојузник, рускиот претседател Владимир Путин, ги отфрлија обвинувањата и ја критикуваа ЕУ дека не прифаќа мигранти.

Повикувајќи се на прес-службата на Лукашенко, белоруската државна новинска агенција Белта, објави дека белорускиот лидер и Меркел се договориле проблемот во целина да биде доведен на ниво на Белорусија и ЕУ.

Релевантните функционери кои ќе бидат назначени од двете страни веднаш ќе започнат преговори за решавање на постоечките проблеми – пишува Белта.

На разговорите ќе се разговара и за желбите на мигрантите да пристигнат во Германија, додава новинската агенција, наведувајќи се дека Лукашенко и Меркел се договориле да одржуваат постојан контакт.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!