Вие имате прво да ја знаете вистината

Овде живее Драган Стојковиќ Пикси, вила во самиот центар на Белград, има 246 квадрати и три ката (фото)

Српскиот селектор во фудбал, Драган Стојковиќ Пикси сега живее во вила во Дорчол со сопругата Снежана.

По осум години поминати во Кина во 2015 година, Пикси се врати во Европа, поточно во Париз.

Во меѓувреме решил да ја продаде вилата што ја поседува на Дедиње на фудбалерот Душко Тошиќ, а тој и неговата сопруга Снежана да се преселат во прекрасна вила во срцето на Белград, која со години е нивна сопственост.

Имено, дотогаш недвижниот имот на неколку ката го издавале на една амбасада, но по враќањето во Србија решиле да го раскинат договорот за закуп и да се вратат во него.

Парите од продажбата на куќата на Дедиње решиле да ги вложат во реновирање на вилата во центарот, па ги срушиле помошните простории лоцирани во задниот дел од дворот.

Мајсторите од пролетта постојано се во домот на Стојковиќ, бидејќи вршат бројни работи на величествената вила, која нема да биде завршена до крајот на годината. Планот е да се изгради уште една мала куќа зад вилата.

На 30 октомври минатата година Пикси и неговата сопруга Снежана ја покренаа постапката за пријавување на објектот во Дорчол, кој го купија на крајот на септември. Запишан е како заеднички имот на сопружниците, односно половина на Снежани, половина на Драган – објаснува изворот на Информер и додава:

Куќата има 246 метри квадратни и три ката. Реновирањето е направено така што секој кат е како посебен стан. Пикси се одлучи на таа варијанта за неговите ќерки Ања и Андреа да имаат свој простор кога ќе дојдат во Белград .

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!