Вие имате прво да ја знаете вистината

Еве зошто треба да јадете по едно јапонско јаболко секој ден! Не можете ни да замислите како влијае на организмот

Веројатно сте слушнале за јапонското јаболко, попознато како Каки. Потекнува од Кина, а кај нас најзастапен е видот на Diospyros kaki.

Не е само необичниот изглед што го прави популарно, туку и неговите лековити својства. Содржи витамини C и А, а содржи и калиум, калциум и железо. Неговите плодови помагаат и при болести на желудникот, цревата, хемороидите, болестите на црниот дроб и жолчката.

Сезоната на Каки овошјето е во тек, а ние ви ги пренесуваме причините зошто треба веднаш да одите во шопинг и да го купите ова овошје во вашиот дом.

 • Го зајакнува имунитетот;
 • Го опушта телото;
 • Има анти-инфламаторно дејство;
 • Тоa е извор на антиоксиданси;
 • Ги зајакнува крвните садови;
 • Го намалува крвниот притисок;
 • Го стимулира варењето;
 • Спречува рак и малигни заболувања;
 • Го запира крварењето;
 • Заштитува од кардиоваскуларни болести;
 • Ги подобрува метаболичките функции на телото;
 • Има ефект против стареење;

Каки јаболкото може да се јаде свежо, сушено или варено. Кога станува збор за ова овошје, многу е важно да знаете дека е пожелно да се излупи. Причината за тоа лежи во фактот што содржи големи количини тијанин, што предизвикува послаба апсорпција на некои важни материи од храната. Суровото овошје можете да го исечете на четвртинки или едноставно да гo јадете како обично јаболко.

Она што е многу важно да се знае кога јадете јапонско каки јаболко е дека не треба да се консумира на празен стомак. Во тој случај може да доведе до дијареа. Затоа важно е да се консумираат јаболка каки после поголем оброк, како што е појадокот. Сувите јапонски јаболка можете да ги користите кога правите разни десерти, колачи и сладолед. Свежото овошје секогаш можете да го користите како додаток на овошните салати, а особено се добри во пудинзите.

Ако сакате компот, јапонското јаболко е уште подобро ако се готви во вода со додавање на цимет и малку сок од лимон. Овој феноменален оброк оставете го малку да се излади во фрижидер и послужете го после ручекот. Одличен десерт кој освежува и му дава на телото многу здрави и корисни материи!

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!