Вие имате прво да ја знаете вистината

Иранската голманка која е обвинета дека е маж : Мојот единствен грев е дека не сум убава

Откако јорданскиот фудбалски совет побара од Азиската фудбалска федерација (АФФ) да извршат истрага за да се утврди полот на голманката на иранската презентација Зохреха Коудаеи, за која има сомнежи дека е  маж, таа одговори велејќи дека нејзиниот единствен грев е дека не е убава.

Иран се пласираше на Азискиот куп за жени 2022, победувајќи против Јордан со резултат 4:2 после изведените пенали. Јунак на натпреварот беше голманот Зохреха Коудаеи, за која Јорданците тврдат дека е маж.

Сепак, Коудаеи била испитувана повеќе пати во минатото и таа се има брането во медиумите.

https://www.facebook.com/xendansports/photos/a.726480247385004/4943399012359752/?type=3

“Единствениот грев ми е што не сум убава”, Кажала Зохреха Коудаеи, која беше одбранета и од иранската селекторка Маријам Ирандуст.

“Овој разговор околу полот на голманката е само изговор за да не се прифати поразот”, тврди Ирандуст.

Инаку, според иранските медиуми Коудаеи е родена во 1989 година и е дефинитивно жена.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!