Вие имате прво да ја знаете вистината

Мистериозна и непозната невролошка болест во Канада: Неофицијално до сега има 100 жртви, а жртвите тврдат дека властите кријат се (видео)

Кога Роџер Елис, 64-годишен пензиониран индустриски механичар од канадскиот град Батурст, се разболел пред две години, неговото семејство мислело дека доживеал срцев удар. Лекарите ја отфрлија таа можност, но тој доби напади неколку дена подоцна.

Со текот на времето, тој стана вознемирен и дезориентиран. По три месеци во болница ослабе и мораше да јаде со помагала и да се движи во инвалидска количка. Ништо не им беше јасно на лекарите, бидејќи ја исклучија можноста за епилепсија, мозочен удар, автоимун енцефалитис и тумори на мозокот. На крајот, по една година болничко лекување, бил префрлен во старечки дом.

За жал, само го прифативме фактот дека нема да знаеме од што страда додека не умре, изјави неговиот син Стив Елис.

Семејството верува дека Роџер е дел од група луѓе кои страдаат од мистериозна невролошка болест. Интересно, повеќето случаи се концентрирани во ретко населената област на провинцијата Њу Бранзвик, каде што се наоѓа и градот Батурст.

Додека експертите се збунети, локалните власти жестоко се судрија со жителите бидејќи сметаат дека случаите не се поврзани и немаат никаква врска со загадувањето или други фактори на животната средина.

Досега се идентификувани само 48 случаи, иако официјални лица запознаени со студијата велат дека има повеќе од 100 случаи. Пациентите страдаат од необјаснети болки, грчеви и промени во однесувањето, а многумина имале халуцинации, неконтролирано лачење на плунка и чкртање со забите и покажуваат знаци на когнитивно опаѓање и сериозно губење на мускулите.

Иако лекарите не најдоа одговори на прашањата, министерката за здравство на Њу Бранзвик, Дороти Шепард, на крајот на октомври објави дека нема докази дека причината може да биде некоја позната храна или изложеност од околината. Непосредно пред тоа, Канадското здружение на невропатолози добило документ во кој се наведува дека осуммина од починатите не умреле од оваа мистериозна болест, туку од Алцхајмерова болест или рак.

Семејствата на пациентите, пак, се загрижени и сметаат дека државата брза да го затвори овој случај и да турне се под тепих. Тоа беше само доказ колку беа неспособни и неорганизирани властите во провинцијата. Штета е што татко ми и многу други пациенти и нивните семејства мора да учествуваат во овој хаос, изјави Роџер Елис.

Вработените во Канадската агенција за јавно здравје беа шокирани од нејзината изјава и документот, кој ја негира поврзаноста на случаите. Покрај тоа, на федералните здравствени власти им е забрането да помагаат во истрагата на болеста.

Беше неверојатно. Сфатив дека никогаш нема да најдете ништо гледајќи го самиот феномен. Мора да имате контролна група. Тоа беше само почеток на епидемијата, изјави еден научник.

Пред една година, експерти од јавните здравствени установи побараа од локалните лекари да обрнат внимание на симптомите слични на болеста Кројцфелд-Јакоб. Меѓутоа, Џерард Јансен од Канадското здружение на невропатолози објави документ кој сугерира дека осум лица починале како последица на други болести. Неговата работа беше осудена од Агенцијата за јавно здравје и тој е обвинет за неправилна употреба на личните податоци.

Јансен се бранеше дека користените податоци не се сопственост на Агенцијата, и дека колегите едногласно се согласија со неговите наоди во сите осум обдукции и неговите заклучоци.

Но, повеќето научници се скептични за документот, а семејствата се загрижени дека властите во Њу Бранзвик се обидуваат да се оградат од неврологот Алиер Марера, кој прв го откри постоењето на оваа неидентификувана болест. Министерот Шепард, изјави дека имало „проблеми“ во процесот на известување што довело до ескалација на ситуацијата и дека Мареро и тврди дека работел со федерални научници и невролози од други провинции при откривањето на болеста.

Истрагата предводена од локални невролози, но најверојатно без Марер, се очекува да даде одговори на досега неодговорените прашања на почетокот на следната година. Ќе бидат прегледани сите 48 пациенти, од кои повеќето биле лекувани од Мареро.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!