Вие имате прво да ја знаете вистината

Нова тужба против Алек Болдвин: Сценариото не барало од него да пука од пиштолот со кој ја уби снимателката

Во новата тужба поднесена во средата од страна на супервизорот за сценарио Меми Мичел се вели дека, според сценариото на филмот, од Алек Болдвин не било побарано да пука со пиштол во сцената во која ја уби снимателката Халина Хачинс на филмскиот сет минатиот месец .

Мичел, која повика полиција по трагичниот настан, во тужбата наведува дека Болдвин непромислено пукал со пиштол во правец на Хачинс за време на снимањето на и рекол дека ги прекршил или игнорирал другите безбедносни протоколи кога станува збор за муниција и оружје.

Таа објаснува дека самиот Болдвин морал да провери дали има муниција во пиштолот и дека не требало да ја зема здраво за готово изјавата на помошникот на режисерот дека пиштолот е безбеден за употреба.

Според наше мислење, г. Болдвин одлучи да игра руски рулет кога пукаше со пиштолот без претходна проверка, па дури и оружарот не би го сторил тоа во негово присуство, изјави адвокатката на Мичел, Глорија Олред , на прес-конференција.

Ниту Болдвин ниту продуцентите на филмот, кои исто така беа именувани во тужбата, сè уште не го коментираат ова.

Во тужбата се наведува дека сценариото барало три чина- очите на Болдвин, крвава дамка на неговото рамо и дел од торзото на Болдвин додека ја става раката на футролата и вади пиштол од неа, но никаде во сценариото не пишува дека Болдвин треба да пука, или кој било друг.

Мичел во тужбата навела и дека во моментот кога Болдвин го спуштил пиштолот, таа била на помалку од 1,2 метри од него.

Во тужбата се наведува дека бил извршен напад на сетот, дека намерно бил предизвикан да биде емоционален и вознемирен и дека намерно била нанесена повреда, се вели во извештајот заснован на копија од судските документи.

Минатата недела, главниот електричар на сетот, Серж Светној, поднесе тужба против актерот Алек Болдвин и продуцентот на филмот за несовесно однесување, а властите во Санта Фе сè уште истражуваат и досега немаат поднесено кривична пријава.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!