Вие имате прво да ја знаете вистината

Објавена фотографија на која Ердоган се слика пред картата на турскиот свет каде влегува и Балканот, врие на социјалните мрежи

Лидерот на националистичката партија на Националното движење на Турција, Девлет Бахчели, на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган му подари карта на турскиот свет, која опфаќа значителен дел од територијата на Русија, вклучувајќи ги Сибир и Балканот.

На сметката на движењето на социјалната мрежа телеграм е објавена фотографија од Ердоган и Бахчели со мапата.

Според Бахчели, турскиот свет вклучува дел од регионот на јужна Русија, источен Сибир, како и Балканот, Азербејџан, Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Ксинџијанг, Ујгурската автономна област на Кина, дел од територијата на Монголија. и Иран.

По нивната средба немаше изјави.

На 12 ноември, Истанбул беше домаќин на самитот на Советот за соработка на туркофонските држави (Совет на туркофонски држави), на кој беше одлучено неговото име да се смени во Организација на туркофонски држави. Беше одобрен и Концептот на туркофонскиот свет за периодот до 2040 година.

Оваа организација ги вклучува Азербејџан, Казахстан, Киргистан, Турција и Узбекистан; Туркменистан и Унгарија учествуваат како набљудувачи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!