Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Мисисипи е егзекутиран мажот кој ја застрелал својата сопруга во 2010 година и ја силувал својата поќерка пред неа

Дејвид Кокс, човекот кој ја уби својата сопругата и сексуално ја нападна ќерката на сопругата, а злочинот го изврши пред неа за време на осумчасовна полициска опсада во 2010 година, е првиот осуденик на смрт кој е погубен во американската сојузна држава Мисисипи во последните девет години, а вкупно и девети затвореник кој е погубен во затворите во САД од почетокот на 2021 година.

Кокс беше убиен со инекција во државниот затвор Перчман, и беше прогласен за мртов во средата во 18:12 часот по локално време, објавуваат американските медиуми.

На судењето, кое заврши во 2012 година, Кокс се изјасни за виновен по сите осум точки од обвинението, а во 2018 година ги отпушти адвокатите и ја отфрли жалбата во неговиот случај, велејќи дека заслужил смртна казна.

Трагичниот настан се случи на 14 мај 2010 година, кога Кокс купи пиштол и отиде да ја земе својата сопруга Ким и нивните две деца, кои живееја во куќата. Кокс упаднал во куќата, каде што ги држел во заробеништво сопругата и двете деца повеќе од осум часа, изјави обвинителот.

За време на полициската опсада, Кокс ја удрил сопругата во стомакот и раката, а додека таа умирала со часови пред неа, три пати сексуално ја нападнал својата поќерка. Тој ги одбил барањата на полицијата да и пружи медицинска помош на сопругата.

Полицијата влегла во куќата по осумчасовна опсада и неуспешните преговори да го уапси Кокс.

Свесен за сè што направил, Кокс напиша писмо до локалниот шеф на правдата во 2018 година, во кое тој изјави дека тој е виновникот кој заслужува да умре.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!