Вие имате прво да ја знаете вистината

Војникот на Веља Невоља пуштен од затвор во домашен притвор! Високи мерки на обезбедување за него, и кажал се на полицијата (видео)

Бојан Хрватин, обвинет член на криминалната група на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, се согласил да биде сведок во постапката против оваа група, по што излегол од затвор во домашен притвор.

Според неофицијални информации, понудата на Хрватин да сведочи против група е прифатена од надлежните, по што по вообичаена постапка му биле одредени мерки на заштитен сведок, што значи дека во наредниот период да остане на тајна локација или дома. или со високи безбедносни мерки , објаснува изворот.

За потсетување, Хрватин е единствениот член на криминалната група Беливук-Миљковиќ кој на рочиштата во јули детално зборуваше за криминалните дејствија што ги извршила оваа група.

Тој објасни како Горан Величковиќ ги намамил Гокси, Милан Љепоја, Лазар Вукиќевиќ и Здравко Радојевиќ, жртви на кланот Беливук, но и како била исчистена куќата во Ритопек по злосторството . Хрватин и е познат на полицијата од поодамна, а веќе одлежа затворска казна за убиството на навивачот на ФК Вождовац, Бојан Мајиќ. За убиството Хрватин е осуден на 15 години, но казната во меѓувреме му е намалена .

Според сопственото признание, во групата на Беливук дошол преку браќата Милош и Марко Будимир.

Благодарение на Хрватин, обвинителството ги дешифрирало прекарите на апликацијата Скај, преку која членовите на групата комуницирале меѓу себе и испраќале фотографии од осакатените тела. Ова значително му ја олесни работата на обвинителството, имајќи предвид дека целото обвинение најмногу се заснова на кореспонденција добиена преку меѓународна помош со дешифрирање на апликацијата Скај.

Обвинението против Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, во кое имаше 28 нивни соработници, беше потврдено на почетокот на месецов, а адвокатите на обвинетите не поднесоа жалби бидејќи, како што рекоа, едвај чекаат да влезат во судницата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!