Вие имате прво да ја знаете вистината

Американски генерал ги открива стравовите на Вашингтон: Кина еден ден би можела да изврши нуклеарен напад врз САД со ова оружје

Пекинг ги демантираше американските генерали и медиумите.

Американскиот генерал ја открива причината за стравот на Вашингтон од неодамнешниот кинески ракетен тест. Висок американски воен функционер откри повеќе детали за кинеската ракетна проба, која предизвика широки контроверзии и како се вели дека се случила во текот на летото оваа година, истакнувајќи дека проектилот „залутал по светот“.

Генералот Џон Хајтен во интервју за „Си-Би-Ес Њуз“ рече дека Кинезите лансирале хиперсонична ракета со долг дострел, која тргнала на патување што летало низ светот , но се вратило во Кина како место на нејзината крајна цел . Ракетата била доволно блиску за да ја погоди целта, предупредувајќи дека Кина еден ден може да има можност да изврши ненадеен нуклеарен напад врз САД.

Зошто ги градат сите тие капацитети? Изгледа како оружје што се користи за прв пат, така ми изгледа тоа оружје – додаде генералот.

Кина, од своја страна, ги отфрли овие наводи и рече дека тоа што го спровела е експеримент поврзан со работата во вселената. Минатиот месец „Фајненшл тајмс“ објави дека Кина тестирала хиперсонична ракета од подвижно возило , лансирајќи ја кон долните слоеви на Земјината орбита , која може – барем теоретски – да ги заобиколи ракетните одбранбени системи, пишува Sputnik Arabic.

Минатиот месец, американскиот генерал Марк Мили го опиша кинеското тестирање како „длабоко вознемирувачки“ развој на ескалацијата на конкуренцијата меѓу Вашингтон и Пекинг.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!