Вие имате прво да ја знаете вистината

Американското нуклеарно оружје постои алтернатива да заврши во Источна Европа, посочи Столтенберг

Американското нуклеарно оружје може да заврши во Источна Европа доколку Германија го отстрани од својата територија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Очекувам Германија да продолжи да биде дел од нуклеарната дистрибуција, бидејќи тоа е важно за Европа, изјави Столтенбегр на конференцијата организирана во Брисел од Германското атлантско здружение и Државната академија за безбедносна политика.

Според него, различни видови билатерални договори се алтернатива на нуклеарната дистрибуција во рамките на НАТО.

Столтенберг посочи дека останува на Германија да одлучи дали ќе има нуклеарно оружје на својата територија, но дека можна алтернатива е тоа оружје да се префрли во други европски земји, вклучително и источно од Германија.

Нашата цел е да го ослободиме светот од нуклеарното оружје. Сепак, се додека другите го поседуваат, мора и НАТО, нагласи Столтенберг.

Генералниот секретар на Алијансата ги поздрави разговорите помеѓу Русија и САД за стратешка стабилност, вклучително и Договорот за мерки за натамошно намалување и ограничување на стратешкото офанзивно оружје.

Договорот за нуклеарна распределба на НАТО обезбедува правна основа за распоредување на американско нуклеарно оружје на европските сојузници кои не поседуваат такво оружје, во рамките на концептот на Алијансата за нуклеарно оружје.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!