Вие имате прво да ја знаете вистината

САД го спречија обидот на Кина „тајно“ да основа воен објект во Обединетите Арапски Емирати

Американските разузнавачки служби дознаваат дека Кина се обидува тајно да основа и да изгради воен објект во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), што доведе до интензивен дипломатски „конфликт“ помеѓу САД и ОАЕ.

Кина наводно се обидела тајно да основа воен објект во пристаништето Калифа, 50 километри северно од Абу Даби, објави американскиот Wall Street Journal.

Се вели дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ги предупредила властите на ОАЕ за присуството на Кина во земјата, откако тоа беше откриено со помош на сателитски снимки во пролетта. За ова прашање се водеа интензивни разговори помеѓу претставници на САД и ОАЕ.

Градежните работи се прекинати по притисокот на САД, а WSJ вели дека Бајден разговарал двапати директно со престолонаследникот на ОАЕ, принцот Мохамед бин Зајед ал-Нахјан, во мај и август оваа година.

Властите на ОАЕ потврдија дека Кина имала интензивни комерцијални активности во пристаништето Калифа, но дека немаат информации за обид за тајно формирање воен објект.

Кина ги зајакна економските односи со ОАЕ во последниве години, истакнувајќи дека Кина во моментов е еден од најголемите купувачи на нафта и трговски партнери на земјата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!