Вие имате прво да ја знаете вистината

Турските медиуми тврдат: Фетулах Ѓулен е пронајден мртов, отруен во својата куќа во Америка! Дали е тоа крајот на муслиманскиот Сорос!?

Муслиманскиот свештеник е лут ривал на актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган кој беше обвинет од турските власти дека стои зад пучот Турција за соборување на Ердоган.

Хакан Кубур , шеф на вашингтонското биро на турската агенција „Анадолија“, изјави дека агенцијата ја оценува информацијата за смртта на опозицискиот имам Фетула Ѓулен во САД. Претходно турските медиуми објавија дека имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, бил отруен во неговата куќа во Пенсилванија, пренесува Sputnik Arabic .

Додека групата на Ѓулен ја демантираше оваа информација и објави снимка од проповедничката молитва, турските новинари рекоа дека тоа е само монтажа на претходно објавени видеа.

Внимателно следиме што се случува, извори од американската полиција и локалните медиуми не даваат информации за тоа, но тоа не значи дека ништо не се случило. Можеби се случило нешто што не е пријавено во полиција, сепак организацијата (ФЕТО) тоа нема да може долго да го крие – изјави Кубур.

Турската влада го дефинира Транснационалното исламско движење предводено од Фетула Ѓулен како ФЕТО, акроним за „терористичка организација Фетула Ѓулен “.

Анкара го обвинува имамот и неговото движење дека се главните поттикнувачи на неуспешниот обид за пуч во 2016 година, додека Ѓулен и неговите следбеници ги отфрлаат тие обвинувања, а САД одбиваат да го екстрадираат во Турција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!