Вие имате прво да ја знаете вистината

Бурно во Медитеранот: Русите и Британците брзаат први да стигнат до остатоците од авионот Ф-35 и тајната стелт технологија (видео)

Подморниците на британската кралска морнарица се тркаат со Русите во обид први да пристигнат и да го извадатат воениот авион од 100 милиони фунти со тајна технологија од дното на Средоземното Море.

Британскиот пилот мораше да се катапултира од својот Ф-35Б за време на рутинска вежба во Медитеранот. Авионот бил еден од осумте што биле на носачот на авиони ХСМ Кралицата Елизабета за време на вежбата, заедно со 10 американски.

Бидејќи авионот и пилотот завршија во меѓународните води, започна потрагата за да се најде најмодерниот воен авиони да се извади надвор од водата пред руските сили да стигнат до него. Се верува дека ова е прв пат Ф35-Б да се урне во тој дел.

Технологијата на авионот, дизајнирана од Американците, вклучува супер тајни радари и сензори и е толку чувствителна што му овозможува на F-35 да лета незабележано над непријателска територија со суперсонична брзина. Голема е веројатноста, како што пишува Дејли Мејл, дека Кина веќе знае се за овој авион благодарение на нејзините шпиони.

Авионот бил лоциран во средата попладне, а американско-британската екипа ќе ја води тајната спасувачка операција на авионот, во која учествуваат подморници, нуркачи и специјални сили.

Како најнапредниот и најскапиот авион на британското воено воздухопловство (РАФ), едносед може да слета вертикално и му треба кратка писта за полетување.

Авионот е првиот што Британија го загуби и инцидентот е прва „несреќа“ во флотата на Ф-35Б на РАФ.

Петтата генерација борбени авиони го има најскапиот вооружен систем во светот, но и покрај тоа овие авиони имаат низа проблеми поради кои трошоците за нивното производство постојано се зголемуваат.

Се стравува дека има недостатоци во техничките системи поради кои овие авиони не функционираат како што треба.

Се стравува и дека софтверскиот систем на авионот е подложен на сајбер напади, а Британците се жалат дека не можат самостојно да го тестираат.

Во една показна вежба во 2015 година, овој авион со врвен дострел беше поразен од авион од постарата генерација Ф-16 дизајниран уште во 1970-тите.

Во 2020 година, тестовите на Пентагон открија дури 276 недостатоци и недостатоци во борбениот систем на авионот, вклучувајќи прекумерни вибрации на топовите од 25 милиметри и проблеми со VR кацигата на пилотот.

Покрај тоа, има проблеми со прегревање, прекумерно абење на компонентите и ранливост на пожар.

Американците приземјиле неколку авиони поради проблеми со кислородот.

Несреќата покрена прашања и за 24-те авиони Ф-35Б кои моментално ги има Британија. Лондон во наредните години треба да купи 138 борбени авиони од американскиот гигант Локхид Мартин за 9,1 милијарди фунти, а 48 од нив треба да бидат испорачани во 2025 година.

Американски пилот на Ф-35 бил принуден да се катапултира среде тренинг лет во 2018 година, а неговиот авион се урнал во Јужна Каролина. Минатата година Ф-35Б се урна во близина на американската воздухопловна база Ел Сентро во Калифорнија по судир со КЦ-10ОЈ.

Пензионираниот контраадмирал Крис Парис смета дека причина за авионската несреќа е дефект на моторот.

„Иако F-35B има добар резултат, неизбежно е некои од овие авиони со високи перформанси, кои оперираат во средини со исклучително тешки барања, да се губат од време на време“, рече тој.

Министерството за одбрана соопшти дека „непријателската акција не е причина за падот на авионот“ и дека истрагата се фокусира на техничка или човечка грешка. Пилотот го подигнал хеликоптерот со полесни повреди и го префрлил на безбедно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!