Вие имате прво да ја знаете вистината

КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТОТ ПО ПАНДЕМИЈАТА: Има само една разлика во однос на времето пред короната

Во некои земји се чини дека драконски мерки против круната не постојат, напротив – живеат во таканаречениот постковид период.

Сите предавања на факултетот беа во живо, ништо не се одвиваше онлајн. Се е отворено – мензи, спорт, активности на кампусот, како да нема корона, само треба да носиме маски, објаснува Хрватката Лорена.

Во Франција постојат шифри кои се доказ дека некое лице е вакцинирано или заразено од Ковид или дека тестот е негативен.

Ако сакаме да седиме во кафуле, ресторан или клуб или да одиме на места каде што има поголема концентрација на луѓе, тогаш треба да го покажеме тој код, објаснува Лорена, која пристигнала во град јужно од Франција пред три месеци. .

Таа вели и дека ваквите шифри важат доколку на човек се тестира брз антигенски тест, што не е случај во Австрија и Германија.

Понекогаш само не прашуваат дали имаме за да не мораме ни да покажуваме, некогаш скенираат, а понекогаш не ни прашуваат. Контролата беше поголема додека бројот на позитивни случаи беше поголем и кога Франција беше во црвената зона, сега не е толку вообичаено, објаснува оваа 22-годишна Хрватка.

Во Франција, сè е обезбедено дека и PCR и антигенските тестови се бесплатни за сите нивни граѓани, но тие се обидуваат да контролираат поголеми настани.

За многу настани, постои онлајн апликација за ограничување на бројот на луѓе во една област, и тоа е речиси единствената разлика во споредба со животот пред короната, вели Лорена.

Франција се најде во портокаловата зона на последната мапа на короната и на тој начин им се придружи на земјите како Шпанија и Италија, додека остатокот од Европа е во црвено или темноцрвено.

Марсеј е град кој е порелаксиран и надвор од контрола од остатокот на Франција. Дојдов таму кога Франција сè уште беше во црвената зона, а сега тие се портокалови, така што се прилично добри со бројот на ковид во споредба со Хрватска и Австрија, вели Лорена.

Речиси 120.000 луѓе починале во Франција од почетокот на пандемијата.

Од друга страна, 87,5 отсто од населението во Франција се вакцинирани, па имаат можност за такво отворање. Во средината на август беа на 65 отсто вакцинација, а три месеци подоцна тој процент се зголеми за цели 22 отсто. Сепак, протестите се вообичаени во Франција.

Има многу протести, секоја сабота нешто се случува на улиците и секогаш има антиваксери. Луѓето кои се пообразовани ја поддржуваат одлуката и поради тој код што француската влада го воведе доста рано, успеаја да постигнат висока вакцинација, вели Лорена.

Лорена неодамна го посети главниот град Париз и ја спореди ситуацијата меѓу двата града.

Во Париз ме прашаа за оваа шифра на неколку места, но инаку нема големи разлики.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!