Вие имате прво да ја знаете вистината

Почина пејачката Мерима Његомир

Пејачката на народна музика Мерима Његомир, почина на 69-годишна возраст по кратко боледување. Зад себе остави големи хитови како што се: Иваново корито, Што е убаво кога некој се сака, Се сеќавам на многу други, но таа е и единствената пејачка на народна музика која ја доби Вуковата награда за нејзиниот придонес во српската култура.

Легендарната народна пејачка Мерима Његомир почина по кратко боледување, јавуваат локалните медиуми. Таа неодамна откри дека е тешко болна и се бори со тешка форма на туморот.

Пејачката е родена како Мерима Куртиш во населбата Калварија во Земун, на 9 ноември 1953 година. Таа е српска пејачка на народна музика, со статус на истакнат естраден уметник.

Добитник е на голем број награди, помеѓу кои: Вуковата награда за придонес во српската култура (единствена од народните пејачи), Златна значка на Културно-просветната заедница и Златен микрофон на Радио Белград, како и над дваесет награди на бројни музички фестивали.

Таа е прва од пејачите на народна музика која одржа концерт на Коларац. Досега има снимено повеќе од триесет плочи (студиски албуми и сингл плочи) и ги испеа познатите хитови: Иваново корито, Розмари, Поради тебе, Што е убаво кога некој сака, Вино пиевме, Да не беше твојата љубов, Уште се сеќавам, Кога шкрип портата, Зелени ти се очите Мезимица и многу други.

Покрај компонираните, нејзиниот репертоар вклучува авторски песни на Шумадија, Врање, црногорски и косовски мелодии, севдалинки, староградски песни, руски песни и романси, како и песни на дваесет странски јазици, помеѓу кои на кинески, хебрејски, грчки, италијански,, унгарски, француски. Нејзиниот татко Адем, по потекло од Охрид, бил посвоен како дете.

Мајката на Фатима е од Бјелина. Нејзините родители се развеле кога таа завршила основно училиште. Поради разводот на нејзините родители, таа го пропуштил уписниот рок во Земунската гимназија, а се запишал во Туристичкото училиште во Нов Белград.

По гимназијата завршила средно музичко училиште Коста Манојловиќ во Земун, отсек за соло пеење во класата на Милица Поповиќ и Вишата школа за туризам во Белград. Таа за прв пат случајно застана пред микрофонот, пеејќи неколку песни за своето друштво во придружба на оркестарот Цитадела, а од 1972 година настапува со овој оркестар.

Додека пеела во ресторанот Романитар, Светомир Шешиќ – Шеле ја забележал и ја повикал да снима пробни снимки за Радио Белград, од кои како постојани снимки на Радио остануваат песните – Идем путем, песма се ори и Бисенија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!