Вие имате прво да ја знаете вистината

Седум намирници кои му даваат здравје на организмот и служат за спречување на канцер

Иако постојат многу агресивни видови на рак кои брзо се развиваат, експертите тврдат дека над 90 отсто од луѓето би можеле многу ефикасно да го спречат влошувањето на оваа болест, доколку навреме се открие и се промени начинот на живеење.

Често ги слушаме советите на нутриционистите и стручњаците, кои тврдат дека е неопходно да се промени начинот на исхрана за да имаме подобар и подолг живот. Не е изненадувачки ниту советот на лекарите кои ги советуваат пациентите на кои им е дијагностициран рак да ја променат структурата на оброците.

Овие седум намирници служат за спречување на рак.

Зелен чај

Содржи бројни полифеноли – катехини кои ја блокираат работата на одредени хормони. Една од нив, EGCG (епигалокатехин галат-3), е една од најмоќните молекули во храната која ги спречува клетките на ракот да формираат нови крвни садови.

Го има во големи количини во зелениот чај. Sencha, giokuro, matcha – видовите зелен чај од Јапонија содржат најголема концентрација на EGCG, додека, на пример, црниот чај нема голем број феноли поради ферментација, а чајот улонг претрпел делумна ферментација така што содржината на полифенол е на половина пат помеѓу зелениот и црниот чај.

По две или три шолји зелен чај, крвта е полна со EGCG, кој се шири низ телото преку капиларите и се таложи на површината на секоја клетка, блокирајќи ги рецепторите кои бараат формирање на нови крвни садови потребни за раст на туморот.

Зеленчук и овошје богати со каротеноиди


Моркови, слатки компири, тикви, домати, кајсии, цвекло и сите светли обоени овошја и зеленчуци (портокалова, црвена, жолта, виолетова и зелена) содржат витамин А и ликопен, за кои е докажано дека го инхибираат развојот на клетките на ракот.

Лутеинот, ликопенот, фитоенот и кантаксантинот го стимулираат формирањето на нови имунолошки клетки и ја зголемуваат нивната способност да ги напаѓаат малигните клетки. Истражувачите исто така ја поврзуваат храната богата со каротин со продолжување на животот на пациентите со рак на дојка.

Каротеноидите се наоѓаат во различни видови на овошје и зеленчук. Алфа-каротенот го има во морковите и тиквите, ликопенот во црвеното овошје (лубеница, црвен грејпфрут и гуава, а најмногу во варените домати).

Темнозелениот зеленчук, тиквата и црвената пиперка содржат големи количини на лутеин и зеаксантин, криптоксантинот се наоѓа во манго, портокали и праски.

Куркума и кари


Коренот на куркумин произведува жолт прав кој е главната состојка во жолтото кари.

Ниту една друга храна нема толку силно антиинфламаторно дејство, а главната молекула одговорна за ова дејство е куркуминот, за кој лабораториски е докажано дека го инхибира растот на голем број тумори: дебелото црево, црниот дроб, желудникот, градите, јајниците и леукемија.

Исто така, предизвикува смрт на клетките на ракот (процес на клеточно самоубиство – апоптоза) и го спречува растот на туморот со инхибиција на ангиогенезата. Туморската ангиогенеза е процес со кој туморот воспоставува сопствен крвоток за да може да продолжи да расте.

Бобинки


Капините, малините, јагодите, боровинките… содржат антиоксиданси, како што се витамините Ц и Е и селен, кои ги блокираат оксидативните процеси во организмот, како и агруми и јаткасти плодови.

Полифенолите кои даваат боја и вкус на овошјето, пигменти антоцијани се одговорни за многу интензивни сини, црни, виолетови и црвени бои на бобинки, друго овошје и зеленчук, го блокираат растот на клетките на туморот спречувајќи формирање на нови крвни садови кои ги хранат.

Боите во ова овошје се нивното најмоќно оружје, тие се антиоксиданси кои успешно се борат со слободните радикали. Бобинките се добри за општото здравје.

Ѓумбир


Коренот од ѓумбир е моќен антиинфламаторен фактор и антиоксиданс кој делува против клетките на ракот, го потиснува формирањето на нови крвни садови кои го хранат ракот, а чајот од ѓумбир ја намалува мачнината за време на хемотерапија или зрачење.

Карактеристичниот мирис на ѓумбир потекнува од фенолот, кој го има во ѓумбирот во концентрација од околу 500 mg/100 грама.

Доминираат антиоксидансите gingerol, shogaol и zingeron. Шогаол, кој се ослободува со готвење, се покажа дека има способност да ги убива канцерогените клетки додека ги одржува здравите клетки. Важно е да се напомене дека слични студии сè уште не се спроведени кај луѓето, но резултатите од експериментите со животни се ветувачки.

Храна богата со селен


Органски одгледаниот зеленчук и житарици содржат големи количини на селен, кој, сепак, се исцрпува со интензивното земјоделство.

Селенот е минерал кој го има и во рибата, морските плодови, индиските ореви и отпадоците. А негова главна особина е да ги стимулира имуните клетки, особено НК-клетките, кои обезбедуваат брза и ефикасна прва линија на одбрана од разни болести преку убивање на клетки инфицирани со рак, вируси или бактериски патогени и зајакнување на антиоксидантните механизми во телото.

Докажано е дека селенот има поголема заштитна улога против ракот кај мажите отколку кај жените и е најважен во заштитата од рак на респираторниот тракт, простатата и гастроинтестиналниот тракт.

Работи така што го подобрува антиоксидативниот статус на телото, го зајакнува имунолошкиот систем, го намалува оштетувањето од тешките метали и канцерогени во телото и го поправа оштетувањето на ДНК.

Пробиотици


Бидејќи го олеснуваат празнењето на цревата, го намалуваат и ризикот од рак и го скратуваат времето во кое дигестивниот тракт е изложен на канцерогени работи од храната.

Органскиот јогурт и кефирот се добри извори на пробиотици.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!