Вие имате прво да ја знаете вистината

Меси каков што не го познавате: Не гледа телевизија, обожава слатки, оваа храна никогаш не ја јаде, а ова го прави секогаш кога си доаѓа дома!

Аргентинецот Лионел Меси без сомнение е еден од најдобрите фудбалери во светот на сите времиња, но малку се знае за неговиот приватен живот, и животот надвор од теренот.

Тој е оженет, и е татко на три деца, а ова се дел од навиките и работите кои му се рутина.

Штом ќе се вратам дома, првото нешто што правам е да ги соблечам чевлите на влезот. Тоа го правам и кога одма на гости. Едноставно тоа е само навика, изјави тој во една прилика.

Неговото мени за исхрана вклучува многу овошје и зеленчук, маслиново масло, но ништо не можеше без квалитетно месо.

Тој бега од се што е прскано или на кој било начин избегнува храна која е збогатена со пестициди или хербициди. За професионалните спортисти таа храна е „смрт“. Аргентинците и Уругвајците познато е дека сакаат многу да јадат црвено месо. Мислам дека тие две нации јадат најмногу месо во светот и за тоа треба да се води сметка, изјави италијанскиот нутриционист Џулијано Позер, кој своевремено соработуваше со Меси.

https://www.instagram.com/p/CRk7eB7Lnpz/?utm_source=ig_web_copy_link

Меси сака скара, а една од омилените работи му е асадото. Тоа е еден вид аргентинско јадење на скара, а додека тој има честа навика да избира италијански тестенини. Тој исто така сака и слатки.

Сладолед, чоколадо, колачи… Всушност, сè што е слатко, открива Меси.

Најважната работа во животот на Меси му преставува семејството. Лео има сопруга Антонела и три сина – Тијаго (9), Матео (6) и Чиро (3).

Ние не гледаме телевизија и не гледаме телевизиски канали. Само кога има натпревар. Остатокот од времето сакам да гледам серии на стриминг сервери. Воопшто не гледаме обична телевизија, објаснува Аргентинецот.

https://www.instagram.com/p/CRsIvtfriHO/?utm_source=ig_web_copy_link

Немам многу слободно време, но кога можам, се трудам времето да го поминам играјќи си со децата. Сакаме да останеме дома и само да уживаме. На појадокот, секогаш сакам целото семејство да биде заедно и сите да бидат на нивното место. Се восхитувам на сопругата, и тоа колку добро ги организира нашите животи. Таа е секогаш добро расположена и подготвена да помогне, а исто така е многу интелигентна и „силна“ на многу полиња, изјави Лео за Антонела и децата.

https://www.instagram.com/p/B3r6QdRiM2H/?utm_source=ig_web_copy_link

На крајот на денот Меси секогаш мисли за утрешниот ден и активностите кој го следуваат.

https://www.instagram.com/p/CQOWtBILXUj/?utm_source=ig_web_copy_link

Пред спиење секогаш подготвувам се што ќе ми биде потребно на масата за утре. Затоа во денот влегувам подготвен, совет од фудбалерот Лионел Меси за успешен ден.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!