Вие имате прво да ја знаете вистината

Зошто се виолетови рацете на кралицата? Последната вест предизвика вознемиреност, Бакингемската палата во обид да ги смири шпекулациите

Кралицата мораше да ја прекине посетата на Северна Ирска на 20 октомври, откако лекарите ја советуваа да одмори неколку дена. Таа беше задржана во болницата Кинг Едвард Седми тој ден поради, како што соопшти Бакингемската палата, прелиминарна истрага.

Кралицата Елизабета Втора ги воодушеви ројалистите откако Бакингемската палата објави фотографија на која се гледа како монархот води средба лице в лице во замокот Виндзор со началникот на одбраната, генералот Сер Ник Картер, само неколку дена откако беше принудена да се откаже од Неделата на сеќавањето на Вајтхол поради болки во грбот.

Сепак, сликата предизвика и загриженост откако корисниците на социјалните мрежи забележаа еден посебен деталрацете на кралицата беа виолетови.

Загриженоста набрзо прерасна во бура од шпекулации за здравјето на 95-годишната кралица, но експертите брзо се обидоа да ги смират сите грижи.

Д-р Џеј Верма, од Шекспировиот медицински центар, изјави за локалните медиуми дека делови на телото може да станат виолетови поради феноменот на Рајан, кога крвните садови се грчат од различни причини, вклучувајќи стрес, емоционална вознемиреност или студ.

Состојбата е нормална и обично не предизвикува сериозни проблеми, изјави д-р Верма. Може да се третира со одржување на топлина.

Лекарот по општа медицина, Џузепе Арагон рече дека може да има многу причини зошто рацете на монархот станале виолетови: „Недостаток на циркулација, кревка кожа, изложени вени, модринки, крв што тече во ткивото под кожата што предизвикува боја“, како и деоксигенирана крв.

– Крвта која има нормална количина на кислород е темно црвена и значи дека вашата кожа е со нормална бојаКрвта со малку кислород е повеќе сина, што предизвикува вашата кожа да има виолетова нијанса – изјави д-р Арагон.

Тој истакна дека ситуацијата веројатно е резултат на неодамнешната повреда на монархот. Кралицата, која не е видена на настаните еден месец, неодамна се здобила со исчашување на грбот, поради што ја пропуштила службата за сеќавање на Кенотафот. Настанот, на кој им се оддава почит на припадниците на вооружените сили кои загинаа на должност, е еден од најважните настани во календарот на монархот.

Бакингемската палата соопшти дека кралицата е „длабоко разочарана“ што ја пропуштила службата. Нејзиниот син и наследник, принцот Чарлс, положи венец од афион во нејзино име.


Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!