Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова е најголемата антиваксерска лага, тезата и тврдењето му беше побиено од научник во две реченици!

Последниот бран од Ковид-19 во Западна Европа, поради кој во Холандија и Австрија веќе се воведоа карантини, а многумина од државите ги преиспитуваат рестриктивните мерки и покрај релативно високата стапка на вакцинација, ги натера антивакцинарите ширум светот да тврдат дека вакцините се експериментални или народски кажано дека не работат.

Но, факт е дека западните држави кои се соочуваат со силниот бран на Ковид-19 доцна ја започнаа вакцинацијата со третата доза, бидејќи се покажа дека ефектот на вакцината истекува по најмногу шест месеци. Таа дополнителна, како што ја нарекуваат бустер доза, се разбира, повторно беше причина антивакцините да тврдат дека вакцините не се валидни.

Замислете дека сте доктор и велите дека вакцините не делуваат, најлошо од се, е што има лекари кои го делат тоа мислење. На истите тие лекари на социјалната мрежа Твитер им се обрати младиот научник од Минхен, Алмир Аљовиќ.

Замислете дека сте доктор и кажете „дека на вакцината не и се потребни дополнителни дози“. И наброја некој од вакцините за кој се потребни повеќе од една доза. Вакцини: Хепатитис Б – три дози, Ротавирус – три дози, DТaP – пет дози во некои држави, Hib – три до четири дози, Пневмокок – четири дози, Полио – три дози, Грип – секоја годишно – напиша Аљовиќ во својата Твитер објава.

Вакцината против грлото на матката се дава во три дози, епидемиологот Томислав Радуловиќ потврдува дека борбата против вирусот со две или повеќе дози вакцини не е нова. Како што тој кажува, во САД и во Западна Европа на децата им се дава барем една вакцина повеќе отколку кај нас.

Тоа е, пред се, е вакцината против хуманиот папилома вирус кој во 98 отсто од случаите предизвикува рак на грлото на матката. Девојчињата од седум до девет години ја примаат оваа вакцина во две дози, а постарите во три – нагласува Радуловиќ.

Како што тој кажува, вакцините се даваат во повеќе дози за да се постигне вистинскиот ефект.

Со овие вакцини од една доза не се постигнува доволен имунитет. Кога станува збор за вакцините против Ковид-19, постојат сите шанси тие да се даваат на секои шест месеци, бидејќи се покажало дека се толку ефикасни. Слично е и за грипот. Едноставно грипот е сезонски, а Ковид-19 вирусот е присутен во текот на целата година – истакнува Радуловиќ и додава дека со појавата на новиот вид најверојатно ќе се прават и нови вакцини.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!