Вие имате прво да ја знаете вистината

Шефот на разузнавачката служба предупредува: Русија во новата година ќе ја нападне Украина, речиси 100.000 војници чекаат наредба!

Русија се подготвува да ја нападне Украина на почетокот на следната година , бидејќи Москва стационираше повеќе од 92.000 војници на границата , изјави шефот на украинската разузнавачка агенција за „Military Times“.

Таков напад веројатно би вклучувал воздушни, артилериски и оклопни напади проследени со воздушни напади на исток, амфибиски напади во Одеса и Маријупол и помал упад преку соседна Белорусија, изјави украинскиот бригаден генерал Кирило Буданов. Буданов оценува дека Русија се подготвува за напад до крајот на јануари или почетокот на февруари.

Нападот што Русија го подготвува би бил многу поразорен од се што е видено досега во конфликтот што започна во 2014 година, во кој беа убиени околу 14.000 Украинци, додаде Буданов.

Тензиите меѓу Украина и Русија се зголемија оваа година бидејќи Москва стационираше војници во близина на границата, а борбите се интензивираат во источна Украина. Односите меѓу двете земји се влошија со текот на годините по руската анексија на Крим во март 2014 година. САД, НАТО и Киев изразуваат загриженост поради најновите движења на Русија во близина на границата со Украина во последните две недели.

Обидите да се реши украинската криза со сила ќе предизвика сериозни последици. Украина најверојатно бара уште еден обид да почне да го решава сопствениот проблем со сила, создавајќи уште една катастрофа за себе и за сите во Европа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува Al-Arabiya News. Песков рече дека „хистеријата“ на Западот за можноста за руска инвазија на Украина „вештачки ескалира“.

Тие кои ги донесоа своите вооружени сили во странство не обвинуваат нас за невообичаена воена активност на нашата територија. Односно САД. Па, ова не е сосема логично и воопшто не е пристојно, додаде Песков.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!