Вие имате прво да ја знаете вистината

Германија ја легализираше употребата на марихуаната !

Договорот помеѓу германските социјалдемократи (СДП), Либералите (ФДП) и Партијата на Зелените вклучува одредби за легализација за конзумирање на марихуана. 

Извештаите кажуваат дека владата ќе воспостави систем на контролирана дистрибуција на канабис до возрасни лица за рекреативна потрошувачка преку лиценцирани продавници, пренесува германските медиуми.

Коалицијата сака да воведе строга контрола на производот за да се обезбеди неговиот квалитет и заштита на малолетниците – стои во договорот.

Планот на така наречената коалиција семафори, содржи дел за легализација на канабисот, а оваа вест протече низ германските медиуми минатата недела а веста ја потврдија трите партии. За потсетување, медицинската марихуана е легална во државите на Европската Унија од 2017 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!