Вие имате прво да ја знаете вистината

Пејачката Мерима Његомир беше погребана со песната „Плачам за тебе“

Пејачката Мерима Његомир, која почина во саботата на 68-годишна возраст, беше погребана на Новите гробишта во Белград во Алејата на заслужните граѓани. Таа беше погребана со песната „Плачам за тебе“, која ја свиреа тамбурашите. 

Ти благодарам мамо, извика ќерката на Мерима додека го спуштаа куферот.

Помеѓу оние кои дојдоа да и оддадат последна почит на починатата пејачка се Ана Бекута, Чедомир Јовановиќ, Гордана Лазаревиќ, Драган Којиќ – Кеба, Оливера Ковачевиќ, Иван Милинковиќ, Мирко Кодич, Џајиќ и неговата сопруга, и уште многу други звучни имиња од јавниот свет во Србија.

Тажната поворка, до местото каде што е погребана пејачката, пристигна во ритамот на песната „Тивки ноќи“.

Мерима Његомир беше погребана до Џеј Рамадановски, а околу гробовите се Власта Велисављевиќ, Иван Бекјарев, Тика Арсиќ, Борис Комнениќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!