Вие имате прво да ја знаете вистината

Почина најстарата жена во светот, таа е родена во 19-от век а почина во 21-от век

Таа е родена во 19-ти век, а почина во 21-ви век.

Жената која се веруваше дека е последната преживеана а родена во 19-ти век, почина на почетокот на неделата. Франциско Сузано, позната како Лола Иска, се верува дека имала 124 години кога починала во нејзиниот дом во Кабанкалан.

Филипинските власти тврдат дека Лола Иска била најстарата личност на светот. Официјални лица од Гинисовата книга на рекорди, наводно, ги провериле овие тврдења, но Сусано починала пред да успеат да ја потврдат нејзината возраст.

Според локални, непотврдени извештаи, Франциско Сусано е роден на 11 септември 1897 година, една година пред Шпанија да ги продаде Филипините на САД.

Тајната на долгиот живот на Лола Иска е, според медиумите, исхраната која се состоела претежно од зеленчук, малку месо и никако не конзумирала свинско месо. Таа исто така не пиела ниту алкохол.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!