Вие имате прво да ја знаете вистината

“Само примитивни племиња имаат избори на секои 15 до 20 месеци”, Ердоган ги отфрли барањата за предвремнени избори

Следните претседателски и парламентарни избори ќе се одржат во јуни 2023 година и нема да има предвремени избори пред тој датум, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, повикувајќи ги членовите на Партијата на правдата и развојот (АКП) да работат повеќе за да бидат реизбрани на „најважните избори во земјата досега“, ги цитира неговите зборови Hurriyet Daily News.

„Тие (опозицијата) се уште бараат предвремени избори. Нема да има предвремени избори. Тие ќе се одржат во јуни 2023 година. Изборите се одржуваат на секои 15 или 20 месеци само кај примитивните племиња. Ние ја водиме оваа земја како модерен ентитет“, им рече Ердоган на претставниците на провинциските ограноци на АКП на партискиот состанок во Анкара на 23-ти ноември.

Забелешките на Ердоган уследија откако опозициските партии постојано ја повикаа владата да оди на избори во услови на континуирани економски турбуленции што доведоа до девалвација на турската лира.

АКП и нејзиниот сојузник, Партијата за националистичко движење (ПНД), ќе добијат мнозинство во парламентот во 2023 година, рече Ердоган, ветувајќи дека ќе го уништат секој економски, политички или воен заговор против Турција по стогодишнината на републиката.

„Ќе ја завршиме нашата борба на најдобар начин и ќе обезбедиме многу светла и нова иднина за нашите деца“, рече тој. Сите избори се критични, но со оглед на околностите што ја засегаат Турција и светот, изборите во 2023 година ќе бидат од витално значење за Турција и нејзината идна улога во поширокиот регион, рече претседателот.

„Имаме година и пол до изборите. Затоа ќе работиме напорно и ќе тропнеме на вратите на целиот наш народ, ќе му подадеме рака и ќе ги освоиме нивните срца“, рече тој. Водејќи ја најдолготрајната партија на власт во модерната турска историја, Ердоган вети дека ќе го продолжи своето владеење и ќе собори нови рекорди.

Сè уште има назадување во глобалната економија, која сè уште страда од негативните ефекти на пандемијата, рече Ердоган, нагласувајќи дека глобалната економија дополнително е поткопана од монетарната експанзија и политиката на негативни каматни стапки во развиените земји.

„Како земја со големо знаење и искуство во управувањето со финансиски кризи, како и во секое поле, решени сме да ги искористиме можностите што ги нуди критичниот период низ кој моментално минува светот“, рече тој.

„Ги гледаме игрите што ги играат на оние кои сакаат да ја истуркаат нашата земја од равенката на девизниот курс, каматните стапки и зголемувањето на цените, како што тоа го правеа во минатото, и ја покажуваме нашата волја да продолжиме со нашите сопствени планови за игра”, рече тој.

Турција ќе продолжи да дава приоритет на инвестициите, производството, вработувањето, извозот и растот, рече Ердоган.

„Истата игра ја видовме во многу меѓународни инциденти на многу платформи, но чест ни е да излеземе од секоја битка што ја преземавме, заземајќи цврст став. Како што ја ослободивме нашата земја од толку многу замки и инциденти, така ќе се погрижиме нашата земја да излезе победничка од оваа војна за економско ослободување со помош на Бога и поддршка на нашата нација“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!