Вие имате прво да ја знаете вистината

Археолозите во Перу пронајдоа мумија која се проценува дека е стара околу 800 години

Тим експерти пронашле мумија на брегот на Перу, за која се проценува дека е стара најмалку 800 години, изјави еден од археолозите кои учествувале во ископувањето.

Мумифицираните останки припаѓаат на личност од култура која се развила помеѓу брегот и планините на таа јужноамериканска земја. Мумијата, чиј пол не е идентификуван, е откриена во регионот на Лима, изјави археологот Питер Ван Дален Луна.

Главната карактеристика на мумијата беше тоа што целото тело беше врзано со јажиња и дека рацете го покриваа лицето, што би било дел од локалниот погребен модел, изјави Ван Дален Луна од државниот универзитет Сан Маркос.

Посмртните останки се на лице кое живеело во областа на високите Анди во земјата, додаде тој. И кажа дека датирањето со радиојаглерод ќе обезбеди попрецизна хронологија.

Мумијата е пронајдена во подземна зграда на периферијата на градот Лима. Гробницата, исто така, содржела предмети, вклучувајќи керамика, остатоци од зеленчук и камени алатки.

Перу, дом на туристичката дестинација Мачу Пикчу, е дом на стотици археолошки локалитети од култури кои се развиле пред и по империјата на Инките, која доминирала во дел од Јужна Америка пред 500 години, од Јужен Еквадор и Колумбија до централно Чиле.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!