Вие имате прво да ја знаете вистината

Драган е човек од шумата кој јаде со волците, живее во земуница, друштво му прават дивите животни, а беше херојот од Кошаре (фото)

Херојот од Кошаре, Драган Брадиќ Сергије (54), кој повеќе од шест месеци живееше во импровизирана земуница во шумата на планината Јавор, е спасен од јаворскиот поток и засолништето. Електричарот Драган Стамениќ случајно открил каде живее овој Брадиќ кога ја сечел трасата на далноводот низ густата шума.

Некогаш храбар воин од Кошаре, човек за кој никој во Ивањица не зборува лош збор, нашол сместување за своето рането тело со шрапнели во импровизирана земуница, каде што е придружуван од мечки, волци и диви свињи, а покривот од палети протекува со првиот дожд, пренесува Мондо.

Почувствував мирис на чад и кога се упатив во тој правец, под букова шума видов пожар и земуница покриена со целофан. Бев шокиран кога го видов Сергије, човек кој многу добро го познавав. Никој жив не знаеше дека тој нема покрив над главата и спие среде шума во земуница. Веројатно тоа го криел, а јас го знам како човек кој им помагал на сите, собирал печурки во Јавор, имал многу пари. Тој им даваше на сите и веројатно пропадна. Знам дека беше на бојното поле од Босна до Косово, последниот пат кога се врати од Кошаре беше ранет, вели Стамениќ.

Драган со месеци ја поминувал ноќта во импровизирана земуница која сам ја направил. Преживеал од храна која ја наоѓал во природата, печурки, боровинки, шумски јагоди и јаболка. Велат дека ќе ја најдеш неговата „куќа“ покрај чадот. Затоа што само со постојано запален оган воопшто успева да се загрее. Спие на целофан, а се покрива само со едно тенко ќебе слично на военото. Еден стар џемпер му служи како перница.

Немав каде да одам. Останав без дом и без земја. И работев како црнец, ги издржував татко ми и мајка ми, а потоа ми одзедоа се, дури и десет месеци завршив во затвор, иако не бев виновен. Четириесет ливади рачно косев. Но, јас останав без ништо, се срамев да барам помош од некого, се засолнив овде и ги тргав своите маки. Но завршив, чувствувам дека крајот е близу, снегот жив нема да ме фати. Пет дена леб немам видено, вечера имам две печени јаболка. Вчера ручав само компир и толку. Цела ноќ палам оган да ги избркам мечките и малку да се стоплам, изјави неодамна Драган.

Откако јавноста ја вознемири веста за „човекот од шумата“, реагираше управата на општина Ивањица. Претседателот на општината Момчило Митровиќ како и соседите на Драган од медиумите дознале дека Драган спиел во планината.

Истата вечер отидовме во Јавор и го убедивме да дојде со нас. Го сместив во интернат, ги повикав лекарите да го прегледаат и да видат како е. Тој беше видно исцрпен, едвај се движеше. Направивме се што можевме за да му помогнеме и да се грижиме за него. Многу чесни луѓе не повикаа да помогнеме и ќе направиме се што можеме за овој човек. Има голема шанса да започне нов живот, ќе му помогнеме во тоа – изјави Митровиќ за Си-Би-Ес.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!