Вие имате прво да ја знаете вистината

Исповест на “ортакот” на Легија од затворската ќелија: Можев да ја дигнам “Белграѓанка” во воздух, никој не можеше да ме спречи!?

Сенад Рамовиќ Бецан од Нови Пазар, осуден на 13,5 години затвор за тероризам, во едно интервју изјави дали подготвувал терористички напади во Белград и за што разговарал во затворот со Милорад Улемек Легија. Да потсетиме, Рамовиќ беше уапсен во 2007 година по жестока вооружена пресметка со полицијата во селото Трнава кај Нови Пазар. Тогаш беа уапсени уште 14 соработници на Рамовиќ, од кои сите тогаш беа означени како членови на вахабистичкото движење. Тие беа обвинети за планирање на убиството на тогашниот муфтија Муамер Зукорлиќ, како и за подготовка на терористички напади во Белград и Нови Пазар.

Проблемот настана во 2006 година, кога имаше пукање во џамија во Нови Пазар. Неколку часа подоцна на граѓаните повторно биле пукано пред истата џамија. Тројца се ранети, тие се мои браќа, пријатели… Пукаше телохранител на Исламската заедница во Србија, а потоа ние бевме лажно обвинети дека сме напаѓачи и не осудија на еден месец затвор – објаснува Рамовиќ.

По тој настан заедно со соборците купил поголемо количество оружје кое потоа го однеле на планината Нинаја кај Сјеница.

Планиравме да го закопаме тоа оружје, да го имаме ако треба да се браниме. Намерно го оддалечивме од Пазар, ако има некој инцидент не е многу блиску до нас. Имавме два шатори на тоа место за да спиеме. Не беше камп, но пукавме таму, трениравме со оружјето, изјави Рамовиќ за Информер.

На 16 март 2007 година, силни полициски сили ја опколија Нинаја, но Рамовиќ и Прентиќ тогаш беа на друга локација. Еден месец подоцна тие биле лоцирани во селото Трнава кај Нови Пазар и во раните утрински часови полицијата ја опколила куќата во која престојувале.

Кога полицијата ја скрши вратата од куќата, Исмаил Прентиќ фрли бомба кон нив. Полицајците потоа брзо истрчаа од куќата и почнаа да пукаат кон нас. Зедов уште една бомба и ја фрлив на полицијата, но таа не експлодира. Потоа зграпчив пушка и почнав да пукам кон нив. Исмаил загина во размена на оган, падна мртов до мене. Се додека пукав во полицајците, не бев ранет. Дури кога почнав да ја менувам рамката на пушката, полицајците ме погодија со шест куршуми во нозете и рацете. Потоа ме префрлија во болница – вели тој.

Според него, тој и неговите 14 другари биле осудени за тероризам.

Наводно, според пресудата, требаше да ја кренеме во воздух Амбасадата на САД, зградата „Белграѓанка“ во Белград и некои други објекти, но сето тоа пропадна на суд. Да планиравме, ќе го реализиравме тоа, никој немаше да не спречи, рече тој.

Зборувајќи за времето поминато во самицата на познатиот српски затвор Алкатраз, Рамовиќ вели дека во ист блок со него биле и Милош Симовиќ, Ѕвездан Јовановиќ и Милорад Улемек Легија.

Немаше можност физички да се сретнам со нив, но во последните пет години разговарав со Легијата речиси секој ден. Тој е војник, дисциплиниран е и добро се снаоѓа во затвор. Кога оди на прошетка, ми вика, а јас стојам покрај прозорецот во ќелијата и разговараме четири-пет минути. Разговаравме за сè, главно тоа беа затворски теми. Секој Бајрам ми го честиташе, никогаш не заборави да го направи тоа. Се решивме со разговор. Го видов и Звездан, но не комунициравме, само се поздравивме со раце – изјави Рамовиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!