Вие имате прво да ја знаете вистината

Кавачкиот клан и Веља Невоља паднаа поради кумчето на Аркан, направија фатална грешка, француската полиција им влезе во трагата

Водачите на кавачкиот клан, Радоје Звицер и Слободан Кашчелан направиле кобна грешка кога, како што се шпекулира, решиле брутално да го убијат кумчето на Аркан, Никола Станишиќ.

Со киднапирањето и убиството на синот на Радослав Станишиќ, наречен Рака Дилинџер, тие го разбудиле сомнежот кај француската полиција, која „провалила“ во нивните телефони со „Скај“ апликација и на тој начин ги разоткрила сите монструозни злосторства на овој клан, вклучително и злосторствата на немилосрдната група на Вељко Беливук.

Според информациите на 24seven, Никола Станишиќ имал француско државјанство, поради што локалната полиција, но и нејзините тајни служби тргнале во потрага по исчезнатиот млад човек, чија мајка е Французинка.

Според црногорските истражни органи, припадниците на кавачкиот клан на 1 август го киднапирале Станишиќ, го мачеле, а потоа го убиле и го закопале во шумата на Ловќен. Неговите посмртни останки се уште не се пронајдени, а клучниот доказ во истрагата, доколку не успее потрагата по останките на телото на Никола Станишиќ, ќе биде автомобилот во кој бил превезуван и во кој бил мачен.

Апелацискиот суд во Црна Гора ја потврди одлуката за продолжување на притворот на лидерите на кавачкиот клан, Слободан Кашчелан, Владимир Вучковиќ и Зоран Кажиќ за уште 30 дена поради сомневање дека ноќта меѓу 2 и 3 август 2020 година, тие прво го мачеле, а потоа го ликвидираа Станишиќ во населбата Мирац во Котор.

За ова дело е осомничен и бегалецот, Радоје Звичер, а полицијата ширум светот со месеци не може да му влезе во трагата. Исто така, постои сомневање дека Звицер бил тој што ја советувал групата како да се ослободи од доказите. Како што открива 24sedam, мајката на Никола, која е Французинка, го пријавила неговото исчезнување во париската полиција во август минатата година, а тие веднаш тргнале во потрага по нивниот државјанин и ја отвориле Пандорината кутија.

За да му влезат во трага дошле до оперативни сознанија за неговите движења, а потоа и до апликацијата „Скај“ што ја користел Станишиќ. Како што е откриена неговата сметка, била отворена целата мрежа преку која француската полиција стигнала до кавачките лидери, но и до Вељко Беливук и целата комуникација што ја имал со својот клан – дознава 24седам.

Споменатата апликација откри многу монструозни убиства, но дури по темелна истрага на француската полиција која трагаше по нејзин државјанин. Како што се наведува, помладиот Станишиќ припаѓал на шкаљарскиот криминален клан, поради што припадниците на кавачкиот клан најпрвин го мачеле за преку него да добијат информации за соперничкиот клан и преку неговата сметка да дознаат се за движењето и плановите на шкаљарскиот клан. Звицер наводно ги советувал своите соработници да ги отстранат трагите од крв со киселина, а телото на Станишиќ да го запалат на автомобилски гуми и јаглен.

Убиството на Станишиќ е едно од многуте во низата зад која се крие суровиот кавачки клан, по чија наредба работеле Вељко Беливук и „неговите војници“ на чело со Марко Миљковиќ. Сепак, врз основа на информациите со кои располага 24седам, ликвидацијата на Станишиќ беше клучна за откривање на сите сурови злосторства на овие кланови, што и помогна на полицијата да ги уапси речиси сите членови на овие криминални организации.

Радослав Станишиќ, попознат како Рака Дилингер, важеше за близок пријател на Жељко Ражнатовиќ и учествуваше во организирањето на спектакуларното бегство на Аркан од шведскиот затвор.

Рака беше косопственик на казиното Рандеву, чие отворање беше планирано за летото 1997 година во хотелот Маестрал во Милочер. Сепак, тој беше убиен во февруари 1997 година, кога непознат убиец пукал во него со калашников додека со пријателите излегувал од хотелот Могрен во Будва.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!