Вие имате прво да ја знаете вистината

САД играат опасна игра која може да предизвика нуклеарен конфликт со Русија, предупредува весникот Бизнис инсајдер

Соединетите Американски Држави мора да се откажат од конфронтацијата со Русија во Украина, бидејќи таа земја не е во сферата на интерес на Вашингтон, пишува весникот „Бизнис инсајдер“.

Дали американскиот претседател, Џо Бајден, има намера да испрати млади Американци да се борат и да гинат за Украина ? Реториката на претседателската администрација не одговара на интересите на нашата земја и значително го зголемува ризикот Америка да биде вовлечена во војната со Русија – пишува новинарот Саша Глезер.

Според него, со давање квази-безбедносни гаранции на Киев, Вашингтон игра исклучително опасна игра која ќе предизвика конфликт со нуклеарната енергија.

Влезот на Украина во НАТО ќе ги приближи вооружените сили на Алијансата до границите на Русија, нагласува авторот на статијата и нагласува дека за Москва е исклучително важно да спречи такво сценарио, поради што ќе направи се што е во нејзина моќ.

Белата куќа мора точно да процени дали вреди да се започне третата светска војна поради територијата која не е од големо значење за безбедноста на Америка – наведува Глезер.

Истовремено, тој посочува дека Русија веќе докажала дека е подготвена да сноси значителни трошоци за да ја спречи Украина да се ориентира кон Западот, бидејќи годините на економски притисок и санкции не го сменија правецот на надворешната политика на Москва.

Од друга страна, САД не се заинтересирани за Киев, па затоа не треба да создава предуслови за нуклеарен конфликт, предупредува колумнистот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!