Вие имате прво да ја знаете вистината

Во Австрија речиси 40.000 луѓе излегоа да протестираат против задолжителната вакцинација

Речиси 40.000 луѓе излегоа на улиците во неколку градови во Австрија во знак на протест против новите мерки за Ковид-19 и плановите да ја направат вакцинацијата задолжителна.

Најголемите демонстрации се одржаа во саботата во Грац, каде, според полициски извори, марширале 30.000 луѓе извикувајќи – мир, слобода, без диктатура.

Демонстрации се одржаа и во Сент Поелтен, Клагенфурт и Инсбрук, таму демонстрациите главно беа мирни, но многу луѓе беа пријавени дека не носат маски.

Австриската влада сака во февруари да воведе задолжителна вакцинација за сите, а предлог-законот ќе биде претставен во втората недела од декември.

Од минатиот понеделник, карантинот е во сила низ целата земја.

Во Австрија, седумдневната инциденца благо ослабе во последните денови, достигнувајќи 1.030 нови случаи на 100.000 жители во саботата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!