Вие имате прво да ја знаете вистината

Двојка побегнала од карантин од холандски „хотел за Ковид“, полицијата ги уапсила во авион за Шпанија

Холандската полиција уапси на аеродромот во Амстердам-Шипхол маж и жена кои побегнале од „карантин“ воспоставен за патници кои пристигнуваат од Јужна Африка и кои биле позитивни на тестот за ковид-19 по откривањето на новата варијанта на омикрон.

„Полицијата вечерва уапси брачен пар кој побегна од карантин во хотелот“, рече портпаролот Стен Верберкт во неделата навечер .

„Двојката беше уапсена во авион кој се подготвуваше да полета за Шпанија“, додаде тој.

30-годишен Шпанец и 28-годишна Португалка се предадени на санитарните власти, соопшти жандармеријата.

Инцидентот се случи откако холандските власти објавија дека 13 патници од 61, кои тестирале позитивно на Ковид при пристигнувањето во Амстердам во петокот, биле заразени со нова варијанта на омикрон.

Против парот ќе биде поднесена пријава за кршење на законите за јавна безбедност.

Двојката повторно е сместена во самица, изјави холандската здравствена портпаролка Стефани ван Ваарденбур , но тие сега се сместени во друг хотел.

Патниците кои се позитивни на Ковид се речиси сите во ист хотел, а само на неколкумина им е дозволено да бидат во својот дом.

На патниците кои биле негативни на тестот им било наредено да бидат во изолација.

„Ние следиме дали тие се усогласени со тие прописи“, рече министерот за здравство Уго де Јонге .

Полицијата и обезбедувањето го надгледуваат хотелот во карантин, изјави портпаролот на градоначалникот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!