Вие имате прво да ја знаете вистината

Кинеските математичари ги закопаа сите стратегии за вирусот: Ако ние водиме таква политика ќе имаме пола милион заразени од корона на ден

Студијата на математичарите од Универзитетот во Пекинг покажа дека Кина ќе има 650.000 нови случаи на ковида-19 дневно доколку ги олабави строгите мерки.

Кина спроведува строга епидемиолошка политика на нулта толеранција со укинување на ограничувањата за патување.

Во извештајот што го пренесоа кинеските медиуми, се наведува дека Кина не може да си дозволи да укине ниту една мерка бидејќи бројот на дневни пациенти би експлодирал.

„Нашите резултати јасно предупредија дека засега не сме подготвени да прифатиме „отворени“ стратегии засновани само на хипотезата за имунитет на стадо предизвикана од вакцини што ја заговараат одредени западни земји“, велат кинеските математичари.

Тие предупредија дека нивните проценки се засноваат на основни аритметички пресметки и дека се потребни пософистицирани модели за проучување на еволуцијата на пандемијата доколку се укинат ограничувањата за патување.

На пример, ако Кина ја усвои американската стратегија за пандемија, дневниот број на нови случаи би достигнал најмалку 637.155, се вели во извештајот. Доколку Кина ги преземеше мерките што важат во Велика Британија, дневниот број на заболени би достигнал 275.793, а доколку се следи Франција, дневно би имало 454.198 пациенти, изјавија математичарите.

Кина одржува политика на нулта толеранција кон Ковид-19, велејќи дека важноста на сузбивање на локални случаи, кога ќе бидат откриени, ги надминува нарушувањата предизвикани од напорите за пронаоѓање, изолирање и лекување на заразените.

На 27 ноември, Кина пријави 23 нови потврдени случаи на коронавирус, што е помалку од 25 колку што имаше еден ден порано, објави во неделата главното кинеско здравствено тело.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!