Вие имате прво да ја знаете вистината

Кралицата Елизабета повеќе нема да биде шеф на државата! Одлуката е донесена

Кралицата Елизабета ќе има една територија помалку кога Барбадос ќе ги прекине врските со Велика Британија следната недела, така што ќе ја смена на кралицата од местото шефот на државата и ќе се прогласат за република.

Познати по свооте плажи и љубовта кон крикетот, Барбадос ќе го замени актуелниот шеф на државата, кралицата Елизабета Втора, со нејзиниот сегашен претставник, генералниот гувернер Сандра Мејсон.

Церемонијата ќе се одржи во понеделник навечер и ќе вклучи воена парада како дел од претседателската инаугурација на Сандра Мејсон.

Државата има 285.000 жители. Барбадос беше во ропство повеќе од 200 години, а својата конечна независност ја стекна во 1966 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!