Вие имате прво да ја знаете вистината

Сценарио на Валдаи клубот близок до Путин: Руската војска влегува во Киев и прогласува про-руска Украина !?

Украинските војници тренираат во близина на Крим, кој беше окупиран од Русија во 2014 година. Се подготвуваат за можна војна со Русија.

Рускиот тинк-тенк „Валдаи клуб“ поврзан со Кремљ објави сценарио за тоа како би можела да изгледа војната на Русија со Украина. Со брзото освојување на стратешките места покрај реката Днепар, вклучувајќи го и Киев, руската армија всушност би формирала нова украинска држава која би била проруска.

Сценариото го објави Иван Тимофеев, шеф на клубот „Валдаи“, кого и рускиот државен медиум РТ го опиша како „тесно поврзан со претседателот Владимир Путин“. Тимофеев нагласи дека шансите за оваа војна се многу мал, дека тоа не го сака ниту една страна и дека трошоците за Москва во случај на нејзино избивање ќе бидат многу поголеми од предностите.

Но, сценариото на Тимофеев изгледа вака: по ненадејниот и решителен напредок на руската армија, тие го кршат отпорот на Украинците на истокот на земјата и ги туркаат кон реката Днепар. После тоа, тенковите и моторизираните единици се придружени со воздушна и артилериска поддршка . Главната цел на инвазијата би била да се заземе Киев и да се стабилизира фронтот на реките Днепар и да се прогласи нова украинска држава со центар во Киев, која би била призната од Москва и која би ги вклучила двете сега одметнати парадржави во источна Украина.

Тоа би значело дека има две украински држави, односно дека земјата е поделена на две републики, едната западна, другата проруска. Западот не би се мешал директно во таа инвазија, предвидува Валдаи. Но, тогаш Тимофеев нагласува со какви проблеми би се соочила Москва и зошто таа војна е всушност лоша идеја.

Војната, на почетокот, може да се одолговлекува. Второ, Западот би го променил своето однесување и би ја вооружил Украина. Москва би се нашла во дипломатска изолација, а нејзината економија би потонала поради новите санкции. Тогаш, дури и источниот дел на Украина може да биде тежок за управување од Москва , а лојалноста на населението кон Русија не е предвидлива. Затоа, клубот „Валдаи“ смета дека можноста за војна може да биде покорисна за двете страни отколку самата војна и дека никој не е заинтересиран за вистински конфликт.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!