Вие имате прво да ја знаете вистината

Британците ги враќаат задолжителните маски во продавниците и јавниот превоз, експерт од Оксфорд смета: “Се плашам дека нема да помогне”

Од денес, маските се задолжителни во сите продавници и јавниот превоз во Англија. Тие кои ќе одбијат да ги носат ќе платат казна од 200 фунти за првиот прекршок, а за следните прекршоци казната ќе може да се зголеми до 6.400 фунти.

Но, за Џим Нејсмит , професор по структурална биологија на познатиот Оксфорд, директор на Институтот Розалинд Френклин , таа мерка нема смисла бидејќи тој тврди дека нема да помогне да се шири омикрон варијантата.

На пример, тој предупреди за Дејли Телеграф , Шкотска ги олесни мерките во текот на летото, но обврската за носење маски во продавниците и јавниот превоз, во училиштата и во пабовите и рестораните додека гостинот не седи остана на сила. И покрај овие мерки, бројот на заразени во Шкотска се зголеми за сличен процент како и во Англија, која воопшто ги немаше истите мерки.

Канцеларијата за национална статистика располага со податоци дека маските немале речиси никакво влијание врз ширењето на вирусот. Има голем број на нови инфекции и во Шкотска и во Англија. Затоа, многу е малку веројатно дека новите мерки ќе спречат новиот сој – вели експертот.

Сепак, научниците се поделени околу тоа колку маските можат да ја потиснат инфекцијата. Некои веруваат дека се корисни само кога не е можно да се одржи социјална дистанца, додека други веруваат дека можат да бидат ефикасни во спречувањето на вирусот да се вдишува од воздух, иако не сме блиску еден до друг.

Поранешниот советник на британската влада за Ковид и професор по социологија на Универзитетот во Нотингем Трент, Роберт Дингвол , се согласува дека новите мерки немаат голем ефект.

Земјите што ги воведоа се уште имаат голем број заразени, во процент речиси како во Англија. Сепак, не можеме да изолираме само еден елемент и да извлекуваме заклучоци. Обврската за носење маски е само дел од приказната, а на споредбите често недостасуваат податоци како на пример како се спроведуваат задолжителните мерки. На пример, слушам дека во Абердин населението е многу порелаксирано отколку во Глазгов или Единбург, а не знаеме каква е ситуацијата во малите градови. Според мое мислење, избегнувањето на социјалните контакти и работата од дома се единствените ефективни мерки, но владата очајно се обидува да го врати бизнисот во канцелариите, рече Дингвол.

Телеграф цитира студија во Бангладеш која опфатила дури 350.000 рурални жители. Носењето маски ја намали инфекцијата за девет проценти, според резултатите објавени во септември. Но, прегледот на податоците покажа дека ефектот е уште поскромен.

Земјите како Германија, кои во јануари ја воведоа обврската за носење маски, бележат и голем број на заразени лица. Франција со максимална дисциплина и одобрение од граѓаните воведе обврска за маски во текот на летото, но заразата се уште се разгорува.

Не постои „црно-бела ситуација“ за д-р Џулијан Танг , почесен професор и клинички виролог на Универзитетот во Лестер.

Носењето маски, социјалната дистанца и вентилацијата само го намалуваат ризикот од инфекција, но не го исклучуваат. Затоа, носењето каква било маска, памучна или хируршка, може да биде корисно, одреден степен на социјално дистанцирање може да помогне, вентилацијата може да помогне до одреден степен и најдобро е да се комбинираат сите овие мерки, рече тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!