Вие имате прво да ја знаете вистината

Европската Унија со нов пакет санкции за Белорусија: На црната листа ставени 17 лица!

Европската Унија подготвува нов, петти пакет санкции за Белорусија, според кој на црната листа ќе бидат ставени 17 лица и 12 субјекти.

ЕУ е насочена кон оние кои се вклучени, велат тие, во создавањето криза што резултираше со илјадници мигранти оставени во многу лоши услови на границата помеѓу Белорусија и Полска.

Медиумите имаа увид во таа листа, во пресрет на 1ви декември, кога се очекува да ја усвојат амбасадорите на ЕУ. На списокот е и националната авиокомпанија Белавија, но и туристички агенции обвинети дека им помагаат на мигрантите, главно од Блискиот Исток, кои се наоѓаат на источните граници на ЕУ.

Покрај тоа, на списокот има неколку судии и други фигури од судството, како што се обвинители кои наводно му помагале на режимот на авторитарниот белоруски лидер, Александар Лукашенко во задушувањето на протестите по спорните избори во август 2020 година. Лукашенко тврди дека победил на изборите, додека опозицијата вели дека гласањето било наместено.

Поради сериозноста на ситуацијата во Белорусија, 17 лица и 12 субјекти треба да се вклучат во списокот на оние за кои се наменети рестриктивните мерки – се наведува во амандманот на санкциите, чиј текст членките на ЕУ претходно го договорија. овој месец.

ЕУ го обвинува Лукашенко дека води хибридна војна дозволувајќи им на мигрантите да влезат во земјата, а потоа ги насочува кон источните граници на ЕУ како одмазда за санкциите воведени поради политичките судири во Белорусија по неговата спорна победа на претседателските избори минатата година.

Полска, Латвија и Литванија поставија огради и испратија илјадници граничари, војници и полицајци да ги затворат границите, во кои се сместени илјадници мигранти, на температури под нулата за време на тивкиот конфликт помеѓу Белорусија и ЕУ. Хуманитарните групи тврдат дека во последните неколку месеци загинале најмалку 11 мигранти.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!