Вие имате прво да ја знаете вистината

На пет минути сме до НАТО предупреди Путин на рускиот форум и додаде дека новата хиперсонична ракета е успешно тестирана

Производството на новото хиперсонично оружје е одговор на акциите на НАТО кои се одвиваат близу нашата граница, изјави рускиот претседател, Владимир Путин на пленарната седница на инвестицискиот форум ВТБ Капитал – Русија повикува.

Односите помеѓу Русија и Западот во 1990-тите години практично немаше никакви проблеми. Зошто НАТО мораше да се прошири ? Нема разумен одговор. Без разлика на нашите предупредувања, разговорите, инфраструктурата на НАТО стигна до нашата граница – изјави Путин, потсетувајќи дека во Полска и Романија се распоредени системи за противракетна одбрана.

Тој додаде дека ако се постават ударни комплекси во Украина, ќе бидат потребни пет минути ракетите да стигнат до Москва.

Што треба да правиме ? Мора да одговориме. Тестиравме ново оружје (хиперсоничен проектили) од компанијата Мах Мах, на кое исто така му требаат пет минути да стигне до оние кои поставуваат противракетни системи близу нашата граница. Се надевам дека тоа нема да се случи – изјави претседателот Русија.

Тој посочи дека новата морска хиперсонична ракета би можела да и биде предадена на руската флота веќе следната година.

Успешно ја тестиравме ракетата. На почетокот на годината на армијата ќе и биде предадена нова хиперсонична ракета на море, со значително голема брзина– заклучи Путин. во својот говор.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!