Вие имате прво да ја знаете вистината

Водечкиот руски експерт тврди, нема причина за омикрон хистерија: “Нема ниту еден доказ дека е ова поопасен сој од делта”

Новата омикрон варијанта на коронавирусот, која беше откриена во Јужна Африка минатата недела и, благодарение на драматичните најави на Светската здравствена организација и низата шпекулации од различни научници, доведе до построги „мерки“ во голем број земји, можеби нема да биде колку и да изгледа опасно.може да се помисли некој. Тоа го поддржува и еден од водечките руски научници, кој вели дека можеби сите малку претеруваат.

Како што пишува Russia Today , во големото интервју за московскиот весник КП објавено во неделата, професорот по вирусологија на московскиот државен универзитет Ломоносов Алексеј Аграновски рече дека светот мора да биде свесен за новиот вид, но дека е крајно малку веројатно дека може да биде толку опасен. како делта варијанта што предизвика зголемување на бројот на смртни случаи.

Тој рече дека сојот омикрон е навистина невообичаен поради големиот број мутации.

Во теорија, ова би можело да биде опасно бидејќи толку многу мутации би можеле да предизвикаат одредени последици, односно новиот вид да може да ја преживее вакцината и да биде уште позаразен. Но, засега нема докази дека новиот вид е поопасен од делтата која во моментов е доминантна. Од десетици клинички случаи пријавени досега, ниту еден не бил фатален.

Делта, потсетува RT , беше изолирана во Индија во декември 2020 година. Таа стана доминантен вид на вирусот, кој, според Светската здравствена организација, е одговорен за 99 отсто од новите случаи, пред се затоа што е екстремно заразен како што е омикронот. осомничени, но Аграновски смета дека омикрон нема моќ да го „преземе светот“.

Треба уште да го проучуваме. Нема доволно проучени активни случаи за да се извлечат заклучоци. Треба да се одговорат многу прашања, дали тоа влијае на повеќе млади или стари, колку се ефективни антителата кај оние кои преживеале или оние кои биле вакцинирани? Сето тоа ќе го дознаеме – рече тој.

Професорот Аграновски заклучи дека навистина „нема потреба од паника“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!