Вие имате прво да ја знаете вистината

И најдобриот падна на тестот за ковид-19, Леброн позитивен, Лејкерси ќе мора да научат да победуваат и без Џејмс

Леброн Џејмс е позитивен на Ковид-19, објави веб-страницата на Лос Анџелес Лејкерс. 36-годишниот кошаркар е вакциниран „за доброто на тимот“ (како што самиот најави на почетокот на сезоната), но според протоколот ќе мора да остане надвор од теренот најмалку 10 дена, освен ако нема два негативни теста во интервал од 24 часа.


Тоа е огромна загуба за нас, изјави тренерот на Лејкерс, Френк Вогел, пред натпреварот со Сакраменто Кингс. Жал ни е, му посакуваме се најдобро и нашите мисли се со него во моментов.

НБА го зголеми нивото на вниманието во деновите непосредно пред и по Денот на благодарноста (25 ноември), традиционалното време од годината во Соединетите држави кога семејствата се обединуваат. Во оваа прилика, лигата во договор со здружението на играчи обезбедува секојдневни тестови (помеѓу 24 ноември и 1 декември) дури и за играчи кои се вакцинирани со двојна доза. Неодамна, лигата и здружението на играчи започнаа кампања за подигање на свеста на играчите за третата доза од вакцината: конечниот избор повторно зависи од спортистите, но во случај тие да одлучат да не се подложат на третата доза,

Роб Пелинка (од Лејкерс) и јас разговаравме со нашиот медицински персонал, кој ги прифати препораките на НБА: им објаснивме на играчите колку е важно да се продолжи со кампањата за вакцинација и ги охрабривме да ја земат третата доза, рече Вогел. Ова е прв пат Леброн да влезе во здравствениот протокол: во март 2020 година, двајца играчи на Лејкерс беа позитивни, но нивните имиња не беа откриени.


Лејкерси, кои досега имаат 11 победи и 11 порази, го губат својот најдобар играч по четврти пат оваа сезона, откако одиграа само половина од 22 натпревари досега во сезоната 2021-2022. Тој не играше на два натпревари во октомври поради проблем со десниот зглоб, потоа – повторно во ноември, прво пропушти 8 натпревари поради повреда на стомачниот мускул, а потоа – еден меч поради дисквалификација по кошкањето со Исаја Стјуарт од Детроит.

Болеста со ковид 19 сега може да му одземе уште 6 натпревари. „Веќе бевме без Леброн оваа година – објасни Фогел -: ние сме различни како тим и поподготвени отколку на почетокот на сезоната, ќе издржиме и во негово отсуство. Ентони Дејвис и Расел Вестбрук се познаваат подобро, целиот тим најдобро знае што да прави, а што не. Секоја година ги губиме нашите најдобри играчи: мораме да научиме да победуваме и без нив, и мислам дека имаме доволно талент за да го направиме тоа“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!