Вие имате прво да ја знаете вистината

Русија нареди американската амбасада да ја напушти земјата најдоцна до 31 јануари

Руското Министерство за надворешни работи нареди персоналот на американската амбасада во Москва да ја напушти земјата најдоцна до 31 јануари следната година, објави во средата новинската агенција РИА.

Овој потег уследи откако рускиот амбасадор во САД минатата недела објави дека 27 руски дипломати и нивните семејства се протерани од САД и дека ќе ја напуштат земјата на 30 јануари.

Засега нема коментар од американската амбасада во Москва, ниту од официјалните лица во САД.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!