Вие имате прво да ја знаете вистината

Создавачот на вакцината Фајзер: “Само вие вакцинирајте се со третата доза и не паничете поради омикрон”

Омикрон варијанта на коронавирусот може да доведе до повеќе инфекции кај вакцинираните луѓе, но тие најверојатно ќе останат заштитени од тешка форма на болеста, вели Угур Сахин, ко-основач на BioNTech, научник и пронаоѓач на една од првите вакцини за ковид-19.

Иако новата варијанта би можела да ги заобиколи антитела произведени како одговор на вакцината, вирусот најверојатно ќе остане ранлив на имунизацијата, т.н. Т-клетките кои го уништуваат откако ќе влезе во телото, рече Сахин, објави The Wall Street Journal .

„Нашата порака е: Не паничете, планот останува ист, забрзајте ја примената на третата дополнителна вакцина“, рече Сахин во интервјуто во вторникот.

Врз основа на сегашните сознанија за механизмите зад дејството на вакцината и биологијата на различни варијанти на вирусот, Сахин рече дека претпоставува дека имунизираните поединци ќе имаат високо ниво на заштита од тешка болест, дури и ако се заразени со сојот омикрон.

Сахин вели дека вакцината, која тој и неговиот тим ја измислиле во јануари 2020 година, а потоа ја развиле заедно со Pfizer, се покажало дека штити од сериозни болести од други варијанти на коронавирус кои ги инфицираат вакцинираните луѓе.

Се покажа дека моментално распространетата делта варијанта е поприлагодлива при инфицирање вакцинирани луѓе отколку претходните варијанти, но тие поединци генерално имаат само благи симптоми, рече Сахин.

Вакцината развиена од BioNTech и Pfizer, како и повеќето други вакцини, нуди два различни слоја на заштита од вируси.

Првиот се состои од антитела кои ги спречуваат луѓето да се заразат за прв пат преку спречување на вирусот да ги колонизира здравите клетки во телото.

Сепак, според студиите, антителата почнуваат да исчезнуваат околу пет месеци по втората доза на вакцинација. Поради големиот број мутации, омикронот веројатно е подобар во заобиколувањето на антителата генерирани по контакт со вакцината со делта сој, вели Сахин.

Вториот слој на заштита се состои од Т-клетки, имунолошки клетки во телото кои се мобилизираат да ги уништат заразените клетки откако ќе се појави инфекција.

Вакцинираното лице кое ќе се зарази обично ќе има благи симптоми. Сахин наведува дека ниту една варијанта досега не го избегнала имунолошкиот одговор на Т-клетките и дека исто така е малку веројатно дека омикрон ќе го постигне тоа што е познато како „бегство од имунитетот“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!