Вие имате прво да ја знаете вистината

Астронаутка од САД копала дупка во меѓународната вселенска станица „Сојуз“ за да се врати побрзо на земјата

Руската вселенска агенција Роскосмос тврди дека Серена Анон-Канцелар била потресена од приватни проблеми.

Руската вселенска агенција Роскосмос се закани дека ќе поднесе кривична пријава против американската астронаутка, обвинувајќи ја дека направила дупка широка два милиметри во вселенската мисија во 2018 година на вселенското летало Сојуз МС-09, кое било поврзано со Меѓународната вселенска станица).

Русија започна истрага по падот на притисокот на кислородот во леталото, но и во целата вселенска станица, што потенцијално може да ги загрози животите на астронаутите.

Здравствен проблем?

Истрагата утврдила дека виновникот за рушењето на дупката е Серена Анон-Канчелор (45), американска астронаутка, родена во Индијанаполис.

Весникот „Известија“ објави дека Серена намерно извршила саботажа бидејќи сакала што поскоро да се врати дома на Земјата.

Извори блиски до дневникот наведуваат дека се истражуваат два можни мотиви за нејзините постапки. Или имала приватни, љубовни проблеми или имала здравствени проблеми (се споменува и создавање на згрутчување на крвта).

Во моментот кога дошло до пад на притисокот во „Сојуз“ и во целата вселенска станица, на мисијата биле вкупно тројца астронаути.

Покрај Серена Анон-Канцелар, во вселената беа и Русинот Сергеј Прокопјев и Германецот Александар Герст од Европската вселенска агенција.

Руската страна тврди дека Американецот одбил да биде подложен на полиграф, како и дека камерата која ја снима внатрешноста на „Сојуз“ била мистериозно исклучена во моментот кога била откриена дупката.

Откриени се вкупно осум дупки, од кои седум се површни.

Што се однесува до љубовниот живот, Серена Анон-Канцелор е мажена, а нејзиниот сопруг е Џеф Канцелор. Тој во тоа време бил илјадници милји подалеку, на Земјата, и не е познато дали имала афера со некој од астронаутите за време на нејзиниот престој во вселената.

Мисијата на тимот астронаути во која учествуваше Серена требаше да трае шест месеци.

Агенцијата ТАСС јавува дека истрагата открила неколку дупки кои не можеле случајно да бидат избушени при нулта гравитација.

Тие дупки првпат биле забележани на 30 август 2018 година, откако беше забележан пад на нивото на кислород.

Руските космонаути брзо ги затворија дупките, со што притисокот се врати во нормала. Тие пополнија дупките со епоксидна смола, која е како лепак. Откако дупката била запечатена, астронаутите извршиле фото и видео преглед со помош на ендоскоп.

Првично се веруваше дека дупката е издупчена со дупчалка на Земјата, но оваа теорија беше отфрлена бидејќи се покажа дека дупката е направена одвнатре и не е резултат на судир со остатоци од вселенски отпад.

Пред две години, руската страна прво покрена сомнеж дека американскиот астронаут е одговорен за саботажата.

НАСА потоа одговори дека нема да коментира за прашања поврзани со здравствената состојба на астронаутите, наведувајќи дека Серена Анон-Канцелор е почитувана членка на тимот, отфрлајќи ги сите обвинувања.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!