Вие имате прво да ја знаете вистината

Илон Маск ги подбра и Трамп и Бајден: Лица постари од 70 години нема потреба да се во Белата куќа

Основачот на Tesla и SpaceIx, Илон Маск, смета дека луѓето во седумдесеттите години се премногу стари за да се кандидираат за високи позиции.

Во очигледното „задевање“ и на американскиот претседател Џо Бајден и на поранешниот претседател Доналд Трамп, Маск оцени дека мора да има старосна граница по која „истечено е времето“ на политичарите.

„Да поставиме старосна граница по која не може да се кандидирате за политички функции, можеби нешто под 70…“, напиша тој на Твитер, а неговата објава за неколку часа беше „лајкувана“ повеќе од 76.000 пати.

Маск не прецизираше дали мисли на американското претседателство, кое има долна старосна граница од 35 години, но не и горна старосна граница, потсетува Newsweek.

Неговата последна порака е објавена кога се доведува во прашање способноста на Бајден да биде претседател, по серијата гафови.

Бајден е најстариот претседател на САД и на 20 ноември наполни 79 години. На следните избори во 2024 година ќе има повеќе од 80 години, а доколку биде реизбран и го одработи целиот мандат, функцијата ќе ја напушти на 86 години.

Минатиот месец Белата куќа објави дека претседателот повторно ќе се кандидира.

Анкетата на Фокс њуз, која обично е критична кон демократските претседатели, покажа дека повеќето Американци (53 отсто) веруваат дека неговата возраст влијае на неговата способност да служи на државата.

Истражувањето спроведено од Beacon Research и Show and Research Company покажа дека ставовите на испитаниците се разликуваат по партиска линија – 80 отсто од републиканците веруваат дека годините на Бајден влијаат на неговиот настап, додека само 28 отсто од демократите мислат така.

Слични прашања за неговата способност да работи како претседател важат и за Трамп, кој се уште не кажа дали ќе се кандидира повторно и кој ужива голема поддршка од републиканците.

Трамп сега има 75 години, а во 2024 година ќе има 78 години, колку што имаше Бајден кога положи заклетва.

И двајцата се, сепак, „млади мажи“ во споредба со Махатир бин Мохамад, кој имаше 92 и 141 ден кога беше реизбран за премиер на Малезија во 2018 година.

Маск е голем обожавател на Твитер, а неговите коментари се доволно влијателни за да го нарушат пазарот на криптовалути. Минатиот месец откри дека најчесто твитал од тоалетот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!