Вие имате прво да ја знаете вистината

Не купувајте продукти од белите луѓе: И годинава движењето BLM апелира до афроамериканците во САД

Повторно е сезона на празници и време е да се одлучи каде смее да се пазари и да се купува врз основа на бојата на кожата на луѓето – или така вели Black Lives Meter.

Веќе седма година по ред, групата ги повикува луѓето да ги бојкотираат продавниците во сопственост на белата раса и само да спонзорираат бизниси во сопственост на Афроамериканци.

„Кога купувате предмети, трошите исклучиво во бизниси во сопственост на Афроамериканци, се од црниот петок до Нова година“, објави групата на својата веб-страница и Инстаграм, промовирајќи ја својата годишна кампања #BuiBlack.

Групата тврди дека „белиот капитализам“ ја создал полицијата за да ги потисне Афроамериканците. Во повикот се наведуваат неколку пукања на црнци од страна на полицијата во продавниците, вклучувајќи го и смртоносното пукање на Џон Крафорд, 22-годишен Афроамериканец, во продавницата Волмарт во Биверкрик, Охајо.

Крафорд зел воздушна пушка која била на продажба. Тој беше убиен од полицијата откако друг купувч во продавницата повикал брза помош велејќи дека Крафорд вперил пиштол во луѓето.

„Додека се подготвуваме за празничната сезона, ние сме бомбардирани со реклами кои сакаат да не полудат. „Продажбите за црниот петок се објавуваат неколку недели пред Денот на благодарноста и на секој чекор, белиот капитализам ни кажува да ги трошиме нашите пари на работи што не ни се потребни за да профитираат корпорациите“, вели Black Lives Matter. во соопштението.

„Метите се прикачени на грбот на Афроамериканците како што се #Џон Крафорд и #Стивен Тејлор, кои беа убиени од полицијата во продавниците на Волмарт; како #IuvetteHenderson и #RedelJones, црнки мајки обвинети за ситна кражба пред полицијата да им ги украде животите; и како #Алберт РамонДорси и #ДенисТодРоџерс, кои беа убиени кога од финес клуб повикаа полиција поради двајца Афроамериканци… двапати“, се вели во соопштението.

Убиството на г-дин Крафорд ја поттикна групата да ги предизвикува луѓето да „сонуваат за #BlackXmas“, намерно да ги користат нивните економски ресурси за да го нарушат белиот капитализам и да изградат афро-американска заедница“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!